Charles Leclerc wywalczył pole position przed Grand Prix Las Vegas

Moto

Monakijczyk Charles Leclerc z Ferrari wywalczył pole position do niedzielnego wyścigu Formuły 1 Grand Prix Las Vegas, 21. rundy mistrzostw świata. Drugi wynik, gorszy o 0,044 s, miał Hiszpan Carlos Sainz Jr. z Ferrari, a trzeci był mistrz świata Holender Max Verstappen z Red Bulla - strata 0,378.

W niedzielę na starcie obok Leclerca stanie jednak Verstappen, gdyż Sainz został cofnięty przez jury o dziesięć pozycji. Został ukarany po tym, gdy w jego bolidzie trzeba było wymienić elementy silnika uszkodzone podczas treningu, gdy uderzył w wystającą pokrywę studzienki kanalizacyjnej.

Zdecydowanie poniżej oczekiwań wypadli kierowcy McLarena. Brytyjczyk Lando Norris i Australijczyk Oscar Piastri walkę o pole position zakończyli już na etapie Q1.

Leclerc wywalczył po raz piąty w sezonie pole position i po raz 23 w karierze.

Formuła 1 na Las Vegas Street Circuit pojawi się w niedzielę po ponad 40-letniej przerwie, poprzednio najszybsi kierowcy świata rywalizowali tu w sezonach 1981 i 1982. Wtedy zawody rozegrano na zupełnie innym torze niż teraz, tymczasowy obiekt był bowiem zlokalizowany wyłącznie na parkingu hotelu Caesars Palace.

W Las Vegas zasadniczą różnicą w porównaniu ze zwykłym weekendem wyścigowym jest jego termin. Wyścig odbędzie się bowiem w sobotę czasu USA, ale w niedzielę czasu polskiego. Start zaplanowano na godz. 7.00 czasu warszawskiego.