Czwarte miejsca Polaków w Stavanger

Żurek (1.09,16) w grupie A na 1000 m w swojej serii wytrzymał mocne tempo do linii mety i zanotował najlepszy występ w sezonie.

Magdalena Czyszczoń zajęła czwarte miejsce w biegu masowym, podobnie jak Damian Żurek na 1000 m w norweskim Stavanger podczas pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim.

Piątkową rywalizację zakończyły najbardziej widowiskowe wśród panczenistów wyścigi - biegi masowe. W elicie kobiet wystąpiły dwie Polki Czyszczoń i Olga Piotrowska. Pierwsza została sklasyfikowana na wysokim czwartym miejscu. Piotrowska w wynikach długo była oznaczona, że nie ukończyła wyścigu. Ostatecznie przypisano jej szóstą lokatę. Sędziowie w sumie zdyskwalifikowali aż dziesięć panczenistek.

Zwyciężyła Holenderka Irene Schouten. Druga na mecie Kanadyjka Valerie Maltais prowadzi w klasyfikacji PŚ (145 pkt). Dzięki najlepszym startom w sezonie Polki awansowały w punktacji zbiorczej, Czyszczoń na 6. (87), a Piotrowska na 7. miejsce (84).

Wśród panów emocje sportowe były zdecydowanie większe, choć zamieszanie z ustaleniem końcowych wyników mniejsze. Na metę wpadła duża grupa zawodników, którą przyprowadził Holender Marcel Bosker. Artur Janicki 9. miejsce zawdzięcza dwóm punktom premii.

Szymon Palka w grupie B zaliczył najlepszy start w tym sezonie w tej konkurencji. Dzięki punktom na premiach został sklasyfikowany na 5. miejscu.

W klasyfikacji PŚ prowadzi Belg Bart Bart Swings (150), a Janicki 20. - 70 pkt.

Żurek (1.09,16) w grupie A na 1000 m w swojej serii wytrzymał mocne tempo do linii mety i zanotował najlepszy występ w sezonie. Konkurencję wygrał Holender Kjeld Nuis (1.08,88), który jest liderem klasyfikacji PŚ (163 pkt). Żurek awansował na 9. pozycję - 98 pkt.

Na tym dystansie zaprezentowała się jeszcze trójka Polaków, którzy w grupie B zostali sklasyfikowani odpowiednio na miejscach 12-14: Piotr Michalski (1.10,79), Jakub Piotrowski (1.10,90) i Marek Kania (1.10,93).

Bosiek bieg na 1000 m pokonała w czasie (1.17,43), co zapewniło jej 12. miejsce. Najszybciej pojechała Jutta Leerdam (1.15,26). Holenderka zrównała się w punktacji (168) PŚ z Japonką Miho Takagi, która była druga i straciła 0,26 s. Bosiek zgromadziła 91 pkt, co zapewnia jej 9. miejsce po trzech startach.

W grupie B tej konkurencji Martyna Baran ustanowiła rekord życiowy (1.18,62), co dało jej 10. miejsce. Natalia Jabrzyk była 15. (1.19,23), a Iga Wojtasik 17. (1.19.75).

Rywalizacja w Stavanger potrwa do niedzieli.