Barkom pokonał beniaminka. Piąte zwycięstwo siatkarzy ze Lwowa

Barkom Każany Lwów - Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:1 w 11. kolejce PlusLigi.

Barkom-Każany Lwów wygrał z drużyną Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:1 w spotkaniu 11. kolejki PlusLigi. Pierwszy set zakończył się wygraną beniaminka, ale w kolejnych wyraźnie przeważała ekipa ze Lwowa, która odniosła piąte zwycięstwo w obecnym sezonie.

W pierwszym secie wyrównana gra obu ekip trwała do stanu 16:16. Drużyna z Częstochowy odskoczyła po dwóch skutecznych atakach Rafała Sobańskiego (17:21). Utrzymali tę przewagę do końca, a ostatni punkt dał im serwis rywali w siatkę (20:25). Goście w tym secie popełnili mniej błędów i lepiej prezentowali się w polu zagrywki.

W drugiej części meczu role się odwróciły. Tym razem do drużyna ze Lwowa zaczęła budować przewagę w środkowej fazie seta (16:13, 20:15). Siatkarze Barkomu poprawili skuteczność w ataku, punktowali też blokiem. Właśnie punktowy blok ustalił wynik tej odsłony na 25:18.

Set numer trzy od początku toczył się pod dyktando Barkomu (10:4), która miała wyraźną przewagę w ofensywie. Częstochowianie popełniali sporo błędów, po jednym z nich różnica wzrosła do dziesięciu oczek (18:8). W końcówce siatkarze Exact Systems Hemarpolu wygrali kilka akcji, ale rywale utrzymali zdecydowaną przewagę. Seta zamknął skutecznym atakiem Ilia Kowalow (25:16).

Siatkarze z Częstochowy przebudzili się na początku czwartego seta (2:6, 4:9), ale przeciwnicy odrobili straty – gdy asem popisał się Luciano Palonsky, było 13:13. Obie ekipy toczyły wyrównaną walkę, ale w końcówce wyraźnie lepsi byli siatkarze ze Lwowa. W ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakował Kowalow (25:22).

Skrót meczu Barkom - Norwid:

Najwięcej punktów: Vasyl Tupchii (24), Luciano Palonsky (18) – Barkom-Każany; Dawid Dulski (15), Damian Kogut (15), Rafał Sobański (13) – Exact Systems Hemarpol. Drużyna ze Lwowa skuteczniejsza w ataku, dominowała w bloku (14–4). MVP: Luciano Palonsky (16/29 = 55% skuteczności w ataku + 2 asy).

Barkom-Każany Lwów – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:1 (20:25, 25:18, 25:16, 25:22)

Barkom-Każany: Mousse Gueye, Deniss Petrovs, Luciano Palonsky, Vladyslav Shchurov, Vasyl Tupchii, Ilia Kovalov – Yaroslav Pampushko (libero) oraz Vitalii Kucher, Oleksii Holoven. Trener: Ugis Krastins.
Exact Systems Hemarpol: Rafał Sobański, Bartosz Schmidt, Dawid Dulski, Damian Kogut, Bartłomiej Janus, Byron Keturakis – Sho Takahashi (libero) oraz Mateusz Borkowski, Oskar Espeland, Aymen Bouguerra, Tomasz Kowalski, Piotr Hain. Trener: Leszek Hudziak.

Wyniki meczów 11. kolejki PlusLigi:

2023-12-09: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (22:25, 21:25, 22:25)
2023-12-09: GKS Katowice – PGE GiEK Skra Bełchatów 0:3 (21:25, 18:25, 20:25)
2023-12-09: KGHM Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (23:25, 22:25, 14:25)
2023-12-10: Trefl Gdańsk – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:20, 25:20, 25:21)
2023-12-10: Projekt Warszawa – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:22, 11:25, 25:23, 25:23)
2023-12-10: Barkom Każany Lwów – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:1 (20:25, 25:18, 25:16, 25:22)
2023-12-11: Enea Czarni Radom – Asseco Resovia Rzeszów (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-11: Bogdanka LUK Lublin – PSG Stal Nysa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).