Dwa razy przegrywali już 21:24... Nieprawdopodobne końcówki setów w meczu PlusLigi

Trener Leszek Hudziak.

Exact Systems Hemarpol Częstochowa wygrał z KGHM Cuprum Lubin 3:1 w spotkaniu 12. kolejki PlusLigi. W trzecim i czwartym secie gospodarze przegrywali już 21:24, ale w obu przypadkach zdołali odrobić straty i wygrać rywalizację na przewagi. Częstochowianie odnieśli ważne zwycięstwo w starciu drużyn z dołu tabeli.

Premierowa odsłona toczyła się przy przewadze siatkarzy z Lubina, choć gospodarze kilka razy odrabiali straty (10:10, 17:17). Końcówka to jednak dominacja Cuprum. Goście dobrze grali blokiem i byli skuteczni w ataku. Jake Hanes zamknął seta mocnym uderzeniem (21:25).

W drugiej partii lubinianie wygrali sześć akcji z rzędu od stanu 6:6 do 6:12 przy zagrywkach Danilo Gelinskiego. Wydawało się, że goście na dobre przejęli inicjatywę, tymczasem drużyna z Częstochowy szybko wyszła z kłopotów, zaczęła grać skutecznie i odrobiła straty – gdy asa zaserwował Aymen Bouguerra, było 15:15. Końcówka tym razem dla gospodarzy, którzy wykorzystali problemy rywali w przyjęciu i w ataku. Po ataku Dawida Dulskiego odskoczyli na cztery oczka (22:18), a w ostatniej akcji seta goście zepsuli zagrywkę (25:21).

W trzecim secie mieliśmy powtórkę z historii. Goście bardzo szybko wypracowali sobie znaczącą przewagę (4:11), a ekipa z Częstochowy musiała gonić wynik. Tym razem siatkarze Exact Systems Hemarpolu odrobili straty w ostatnim możliwym momencie, bo lubinianie mieli piłkę setową przy stanie 21:24. Nie obyło się bez kontrowersji, gdy arbiter odgwizdał błąd przy ataku Hanesa, a po chwili Rafał Sobański wyrównał (24:24). Rywalizację na przewagi rozstrzygnął punktowy blok gospodarzy (27:25).

Czwarta odsłona to tradycyjnie dobre otwarcie lubinian (4:9) i pogoń gospodarzy, którzy w środkowej części seta złapali punktowy kontakt (16:17). Końcówka seta znów dostarczyła sporo emocji. Po ataku Wojciecha Ferensa goście mieli piłkę setową przy stanie... 21:24. I tym razem jednak drużyna z Częstochowy wybrnęła z opałów. Bohaterem końcówki był Damian Kogut, który popisał się dwoma asami serwisowymi, a jeden z nich zakończył mecz (26:24).

Skrót meczu Exact Systems Hemarpol - KGHM Cuprum:

Najwięcej punktów: Rafał Sobański (15), Damian Kogut (15), Bartosz Schmidt (12), Dawid Dulski (11), Piotr Hain (10) – Exact Systems Hemarpol; Jake Hanes (25), Wojciech Ferens (11), Kamil Kwasowski (11), Jakub Strulak (10) – KGHM Cuprum. MVP: Bartosz Schmidt (12/14 = 86% skuteczności w ataku).

Częstochowa: Rafał Sobański, Piotr Hain, Dawid Dulski, Damian Kogut, Bartosz Schmidt, Tomasz Kowalski – Sho Takahashi (libero) oraz Byron Keturakis, Mateusz Borkowski, Aymen Bouguerra. Trener: Leszek Hudziak.
Lubin: Kamil Kwasowski, Jakub Strulak, Jake Hanes, Wojciech Ferens, Paweł Pietraszko, Danilo Gelinski – Mateusz Masłowski (libero) oraz Maksymilian Granieczny (libero), Kajetan Kubicki, Adam Lorenc, Alexander Berger. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki 12. kolejki PlusLigi:

2023-12-15: GKS Katowice – Enea Czarni Radom 3:0 (25:21, 25:19, 25:22)
2023-12-16: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Projekt Warszawa 1:3 (25:22, 21:25, 20:25, 22:25)
2023-12-16: Jastrzębski Węgiel – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:17, 25:18, 25:19)
2023-12-16: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – KGHM Cuprum Lubin 3:1 (21:25, 25:21, 27:25, 26:24)
2023-12-17: PGE GiEK Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-17: Indykpol AZS Olsztyn – Bogdanka LUK Lublin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-17: PSG Stal Nysa – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-18: Asseco Resovia Rzeszów – Barkom Każany Lwów (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).