Odwrócili losy meczu! Pięć setów na otwarcie Hali Urania

Indykpol AZS Olsztyn przegrał z Bogdanką LUK Lublin 2:3 w pierwszym meczu w zmodernizowanej hali Urania.

Indykpol AZS Olsztyn przegrał z Bogdanką LUK Lublin 2:3 w spotkaniu 12. kolejki PlusLigi. Olsztyńscy siatkarze wrócili do zmodernizowanej hali Urania, w której po raz ostatni wystąpili w marcu 2021 roku. Nie tak wyobrażali sobie długo wyczekiwaną inaugurację – wygrali dwa pierwsze sety, ale później wyraźnie zgaśli, a inicjatywę przejęli goście, którzy odwrócili losy meczu.

Pierwszą akcję w zmodernizowanej Hali Urania skończył Jan Nowakowski. Siatkarze z Lublina lepiej rozpoczęli to spotkanie (1:5), ale gospodarze szybko odrobili straty (8:8). Gra się wyrównała, a obie ekipy popełniały sporo błędów. Goście mieli piłkę setową po autowym ataku olsztynian (23:24), ale seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. W ostatniej akcji punktową zagrywką popisał się Moritz Karlitzek (29:27).

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku (10:10), przewagę zaczęli budować skuteczniej grający w ataku gospodarze (14:11, 18:14). Końcówka to punktowe serie obu ekip – najpierw trzy akcje wygrał Indykpol AZS i przy stanie 21:15 wydawało się, że wygrana w tym secie jest na wyciągnięcie ręki. Lublinianie odpowiedzieli pięcioma punktami z rzędu i złapali kontakt (21:20). Gospodarze też odpowiedzieli serią, a w polu zagrywki dobrze zaprezentował się Joshua Tuaniga (24:20). Rywale obronili się w trzech akcjach, ale Alan Souza wyjaśnił sytuację skutecznym atakiem (25:23).

Początek trzeciego seta toczył się przy minimalnej przewadze siatkarzy z Lublina (8:10). Później siatkarze Bogdanki LUK odskoczyli na cztery oczka (12:16). Olsztynianie nie rezygnowali, efektowną interwencją popisał się Manuel Armoa (14:17). Końcówka toczyła się pod dyktando gości, którzy grali skutecznie w ataku, a błąd gospodarzy dał im ostatni punkt (18:25).

W czwartej odsłonie gospodarze wyraźnie zgaśli, nie zagrał od początku Nicolas Szerszeń. Skutecznie grający lublinianie dominowali. Szybko zaczęli budować zaliczkę (4:8, 7:14), która w pewnym momencie osiągnęła dziewięć punktów (10:19). Wówczas siatkarze Indykpolu AZS zerwali się jeszcze do walki. Wygrali kilka akcji, zmniejszyli różnicę (14:19, 19:23), ale nie zdołali odrobić strat. Błąd olsztynian w polu zagrywki zakończył seta (20:25).

Otwarcie hali Urania uczczono więc tie-breakiem. Lepiej rozpoczęła go drużyna z Lublina (1:4, 2:7). Po asie Karlitzka gospodarze zmniejszyli straty (4:7), ale goście utrzymali przewagę. Punktową zagrywką odpowiedział Mateusz Malinowski (5:10), Damian Schulz wywalczył piłkę meczową (8:14), a w ostatniej akcji meczu Marcin Kania obił blok rywali (9:15).

Skrót meczu Indykpol AZS - Bogdanka LUK:

Najwięcej punktów: Alan Souza (24), Moritz Karlitzek (24), Szymon Jakubiszak (11) – Indykpol AZS; Alexandre Ferreira (20), Tobias Brand (16), Damian Schulz (12), Jan Nowakowski (11) – Bogdanka LUK. MVP: Marcin Komenda.

Indykpol AZS: Joshua Tuaniga, Moritz Karlitzek, Cezary Sapiński, Alan Souza, Nicolas Szerszeń, Szymon Jakubiszak – Kuba Hawryluk (libero) oraz Karol Jankiewicz, Manuel Armoa, Jakub Majchrzak, Kamil Szymendera. Trener: Javier Weber.
Bogdanka LUK: Jakub Wachnik, Jan Nowakowski, Mateusz Malinowski, Alexandre Ferreira, Damian Hudzik, Marcin Komenda – Thales Hoss (libero) oraz Maciej Krysiak, Tobias Brand, Damian Schulz, Marcin Kania. Trener: Massimo Botti.

Wyniki meczów 12. kolejki PlusLigi:

2023-12-15: GKS Katowice – Enea Czarni Radom 3:0 (25:21, 25:19, 25:22)
2023-12-16: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Projekt Warszawa 1:3 (25:22, 21:25, 20:25, 22:25)
2023-12-16: Jastrzębski Węgiel – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:17, 25:18, 25:19)
2023-12-16: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – KGHM Cuprum Lubin 3:1 (21:25, 25:21, 27:25, 26:24)
2023-12-17: PGE GiEK Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (22:25, 19:25, 21:25)
2023-12-17: Indykpol AZS Olsztyn – Bogdanka LUK Lublin 2:3 (29:27, 25:23, 18:25, 20:25, 9:15)
2023-12-17: PSG Stal Nysa – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-18: Asseco Resovia Rzeszów – Barkom-Każany Lwów (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).