0:3 we własnej hali! Klęska siatkarzy ZAKSY w Lidze Mistrzów

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA przegrali u siebie z zespołem Ziraat Bank Ankara 0:3 w CEV Champions League.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z drużyną Ziraat Bank Ankara 0:3 w meczu 4. kolejki grupy A Ligi Mistrzów. To druga porażka wciąż grających w poważnym osłabieniu obrońców trofeum w tej edycji rozgrywek; wcześniej ulegli 2:3 ekipie z Ankary na wyjeździe.

Premierowa odsłona od początku toczyła się przy przewadze drużyny z Ankary. Goście szybko wypracowali sobie solidną zaliczkę (6:11), którą utrzymywali w środkowej części seta. Zmorą ZAKSY były błędy własne, ale kędzierzynianie w końcówce ruszyli do odrabiania strat. W kluczowej, długiej akcji przy stanie 21:23 wyrzucili jednak piłkę w aut i Ziraat Bank miał piłkę setową. Wouter ter Maat skutecznym atakiem ustalił wynik na 21:25.

Set numer dwa to obiecujący początek ZAKSY (6:2), ale przyjezdni szybko odrobili straty (8:8). W środkowej części tej partii inicjatywa należała już do drużyny z Ankary (10:12, 13:17, 14:20), która grała spokojnie, skutecznie, a w końcówce kontrolowała sytuację. Serwis kędzierzynian w siatkę zamknął tę jednostronną odsłonę meczu (17:25).

Początek trzeciej partii toczył się przy przewadze Ziraat Banku (3:6). ZAKSA odrobiła straty, ale rywale znów odskoczyli (10:13) i mieli wyraźną przewagę w środkowej części seta (11:16, 15:20). Gospodarze nie rezygnowali, w końcówce zmniejszyli straty (20:23), ale przestrzelone zagrywki dały ekipie z Ankary ostatnie punkty (21:25).

Skrót meczu ZAKSA - Ziraat:

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (12) – ZAKSA; Matthew Anderson (15), Wouter ter Maat (14) – Ziraat Bank. Kędzierzynianie popełnili aż 22 błędy własne (przy 16 rywali); goście lepiej dysponowani w polu zagrywki, lepiej też punktowali blokiem (4–10). MVP: Matthew Anderson (11/22 = 50% skuteczności w ataku + 1 as + 3 bloki).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle we wcześniejszych meczach pokonała Olympiakos SFP 3:1 i Knack Roeselare 3:2. W wyjazdowym starciu z ekipą Ziraat Bank przegrała 2:3. Drużyna z Ankary ma 11 punktów na koncie i jest o krok od bezpośredniego awansu z pierwszego miejsca. ZAKSA powalczy o drugie miejsce w meczach z Olympiakosem na wyjeździe i Knack Roeselare u siebie.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Ziraat Bank Ankara 0:3 (21:25, 17:25, 21:25)

ZAKSA: Jakub Szymański, Andreas Takvam, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Radosław Gil, Bartłomiej Kluth, Daniel Chitigoi, Krzysztof Zapłacki. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Ziraat: Arslan Eksi, Matthew Anderson, Faik Samet Gunes, Wouter ter Maat, Oreol Camejo, Bedirhan Bulbul – Berkay Bayraktar (libero). Trener: Mustafa Kavaz.