Drużyna Andrzeja Kowala podrażniła faworytów! Mocna odpowiedź siatkarzy Jastrzębskiego Węgla

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali czwarty mecz w grupie D Ligi Mistrzów 2023/2024.

Jastrzębski Węgiel wygrał z drużyną VK Jihostroj Czeskie Budziejowice 3:1 w meczu 4. kolejki Ligi Mistrzów. Siatkarze trenera Andrzeja Kowala niespodziewanie wygrali pierwszą partię, ale w kolejnych dominowała ekipa z Jastrzębia-Zdroju. Mistrzowie Polski z kompletem zwycięstw prowadzą w tabeli grupy D.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla byli zdecydowanymi faworytami tego starcia, ale to goście wygrali pierwsze akcje (0:3). Co prawda jastrzębianie szybko odrobili straty (8:7), ale rywale nie zamierzali rezygnować. Grali skutecznie (dobrze prezentował się Alejandro Gonzalez), popełniali mniej błędów i odzyskali inicjatywę (16:18, 17:21). Gospodarze nie byli w stanie odrobić strat, a serwis w siatkę zakończył seta (21:25).

Podrażnieni jastrzębianie udanie rozpoczęli kolejną partię (5:1, 9:4). Popełniali mniej błędów, lepiej prezentowali się w polu serwisowym, a rywale wyraźnie spuścili z tonu. W efekcie, w środkowej części seta różnica wzrosła do dziesięciu oczek (16:6) i gospodarze spokojnie zmierzali po wygraną. Ostatni punkt dał im zepsuty serwis rywali (25:17).

Początek trzeciej odsłony to wyrównana gra obu ekip (10:10), ale w środkowej części przewagę zaczęli budować jastrzębianie (13:10, 16:11). Byli skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się w polu zagrywki, a w końcówce popisali się punktową serią. Kropkę nad "i" postawił skutecznym atakiem Rafał Szymura (25:17).

W czwartej partii gospodarze szybko odskoczyli na kilka punktów – gdy asa posłał Jean Patry, było 8:4. W dalszej części seta jastrzębianie kontrolowali sytuację, utrzymując wyraźną przewagę (14:8, 21:13 – po asie Jurija Gladyra). Po przestrzelonej zagrywce rywali okazało się, że po raz trzeci w tym meczu Jastrzębski Węgiel wygrał seta 25:17.

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Jihostroj:

Najwięcej punktów: Jean Patry (16), Tomasz Fornal (14), Jurij Gladyr (10), Moustapha M’Baye (10), Rafał Szymura (10) – Jastrzębski Węgiel; Alejandro González (15), Ignacio Luengas (11) – VK Jihostroj. Gospodarze skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (71). MVP: Jean Patry (12/21 = 57% skuteczności w ataku + 2 asy + 2 bloki).

Jastrzębski Węgiel – VK Jihostroj Ceske Budejovice 3:1 (21:25, 25:17, 25:17, 25:17)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Moustapha M’Baye, Jean Patry, Marko Sedlacek, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater, Edvins Skruders, Rafał Szymura, Mateusz Jóźwik. Trener: Marcelo Mendez.
VK Jihostroj: Kałojan Bałabanow, Sam Taylor-Parks, Alejandro González Rodríguez, Ignacio Luengas, Oliver Sedlacek, Matej Emmer – Michael Kovarik (libero) oraz Peter Ondrovic, Stijn Van Schie. Trener: Andrzej Kowal.