Niepokojący raport na temat olimpijczyków
Raport o sytuacji ekonomicznej aktywnych szwedzkich olimpijczyków wykazał, że 16 procent z nich żyje poniżej granicy ubóstwa. Gdyby nie stypendia od szwedzkiego komitetu olimpijskiego (SOK), byłoby to aż 44 procent.
Granica ubóstwa obliczona przez państwo wynosiła w Szwecji w 2023 roku 5717 koron (2235 złotych) miesięcznie po opłaceniu wydatków związanych z mieszkaniem i lekarstw.
Zobacz także: Grupy Euro 2024. Z kim Polska może zagrać na ME?
Raport został opracowany przez Antona Dahlberga, wicemistrza olimpijskiego z Tokio w żeglarstwie, który pracuje w SOK jako konsultant. W ankiecie wzięli udział wszyscy olimpijczycy aktywni w latach 2019-2021.
Konkluzją raportu jest wysokie ryzyko, że młodzi utalentowani sportowcy będą kończyć swoje kariery w połowie ich trwania ze względów finansowych, jak się w ostatnich latach w wielu przypadkach stało.
Dahlberg podkreślił, że dyscypliny są pod względem finansowym bardzo różne zarówno w sportach letnich i zimowych i jedni sportowcy, jak mistrz olimpijski w skoku o tyczce Armand Duplantis są milionerami, natomiast inni, jak zapaśnicy, żyją na granicy egzystencji. "W uprawianie sportu wkładają jednak całe swoje serce, lecz pytaniem jest - jak długo” - zaznaczył.
”Niestety, nasz komitet olimpijski ma znacznie mniejsze środki na stypendia i pomoc finansową niż komitety w Danii i Norwegii” - dodał.
W ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio uczestniczyło 137 szwedzkich sportowców rywalizujących w 23 dyscyplinach. Wywalczyli dziewięć medali - trzy złote i sześć srebrnych.
We wszystkich letnich olimpiadach szwedzcy sportowcy zdobyli 502 medale, 148 złotych, 168 srebrnych i 176 brązowych.
W zimowych igrzyskach olimpijskich Szwecja uzyskała 176 medali w tym 65 złotych, 51 srebrnych i 60 brązowych.
Przejdź na Polsatsport.pl