Stal za miękka na Projekt! Siatkarska dominacja w meczu PlusLigi

Projekt Warszawa zanotował dwunaste zwycięstwo w obecnym sezonie.

Projekt Warszawa pokonał PSG Stal Nysa 3:0 w spotkaniu 13. kolejki PlusLigi. Drużyna trenera Piotra Grabana wygrała bardzo pewnie, a nysanie - po dwóch zwycięstwach w ostatnich ligowych starciach - tym razem rozegrali słabsze zawody.

W pierwszym secie od początku przeważała drużyna z Warszawy (7:4, 10:6). Przyjezdni tylko na moment, w środkowej części seta, złapali kontakt z rywalami (14:13). Końcówka to jednak wyraźna przewaga skuteczniejszych w ataku siatkarzy Projektu, którym rywale ułatwiali jeszcze zadanie błędami własnymi – zepsuta zagrywka zamknęła tę partię (25:19).

Druga odsłona toczyła się pod dyktando gospodarzy. Wygrali pięć akcji z rzędu od stanu 7:5 do 12:5 i od tego fragmentu oglądaliśmy grę "do jednej bramki". Projekt dominował w ataku, w polu serwisowym i pewnie zmierzał po wygraną (15:7, 20:13). Wygrał też cztery ostatnie akcje, a dwa ataki skończył Bartłomiej Bołądź (25:15).

Początek trzeciej partii obiecujący w wykonaniu gości (4:8), ale zespół ze stolicy bardzo szybko wrócił do gry (11:9). To była zdecydowanie bardziej wyrównany set od poprzednich i jego losy rozstrzygnęły się w końcówce. Po asie Igora Grobelnego i błędzie nysan było 23:21. Serwis gości w siatkę oznaczał piłkę meczową dla Projektu, a po chwili Bołądź zakończył mecz zagrywką w końcową linię (25:22).

Skrót meczu Projekt - Stal:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Bołądź (21), Artur Szalpuk (13) – Projekt; Remigiusz Kapica (10) – PSG Stal. Dominacja gospodarzy w ataku (55%–43% skuteczności), zagrywce (8–2) i bloku (9–4). MVP: Bartłomiej Bołądź (14/20 = 70% skuteczności w ataku + 4 asy + 3 bloki).

Projekt Warszawa odniósł dwunaste zwycięstwo w sezonie i wskoczył na pierwsze miejsce w tabeli z dorobkiem 35 punktów. Dwa punkty mniej ma Jastrzębski Węgiel, który w tej kolejce zagra na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie.

Projekt Warszawa – PSG Stal Nysa 3:0 (25:19, 25:15, 25:22)

Projekt: Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kévin Tillie, Yurii Semeniuk, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Taylor Averill, Jakub Kowalczyk. Trener: Piotr Graban.
PSG Stal: Nicolas Zerba, Patryk Szczurek, Wojciech Włodarczyk, Jakub Abramowicz, Remigiusz Kapica, Zouheir El Graoui – Kamil Szymura (libero) oraz Maciej Muzaj, Dominik Kramczyński, Tsimafei Zhukouski, Kamil Kosiba. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki meczów 13. kolejki PlusLigi:

2023-12-22: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 30:32, 22:25)
2023-12-22: Bogdanka LUK Lublin – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 1:3 (25:23, 25:27, 20:25, 18:25)
2023-12-23: Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (29:27, 25:22, 25:21)
2023-12-23: Enea Czarni Radom – PGE GiEK Skra Bełchatów 1:3 (23:25, 25:22, 19:25, 26:28)
2023-12-29: KGHM Cuprum Lubin – Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (25:27, 17:25, 25:16, 22:25)
2023-12-29: Projekt Warszawa – PSG Stal Nysa 3:0 (25:19, 25:15, 25:22)
2023-12-30: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-12-30: Barkom Każany Lwów – GKS Katowice (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).