Fatalny mecz siatkarzy ZAKSY! Kędzierzynianie zdemolowani w Lidze Mistrzów

ZAKSA poniosła trzecią porażkę w Lidze Mistrzów.

W spotkaniu 5. kolejki Ligi Mistrzów siatkarze Olympiakosu SFP wygrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0. Obrońcy trofeum ponieśli trzecią porażkę w grupie A. O tym, czy awansują do fazy pucharowej, zadecyduje ostatnia seria gier.

Po asie serwisowym Marcina Janusza ZAKSA miała dwa oczka przewagi na początku meczu (5:7), później jednak do głosu doszli gospodarze. Salvador Hidalgo Oliva dał popis w polu serwisowym, po którym Olympiakos prowadził 14:9. To był kluczowy moment seta, bo kędzierzynianie nie byli później w stanie odrobić strat. Gospodarze zdominowali rywali zagrywką, asa posłał Dragan Travica, a Oliva serwisem w dziewiąty metr zakończył seta (25:18).

Niestety, druga odsłona nie przyniosła zmiany oblicza ekipy z Kędzierzyna-Koźla. Goście nadal mieli problemy w wielu elementach i jedynie w początkowych fragmentach seta dotrzymywali kroku siatkarzom Olympiakosu (8:7). W środkowej części seta gospodarze wygrali cztery akcje z rzędu i prowadzili 19:12. Kędzierzynianie jeszcze próbowali nawiązać walkę, ale gospodarze spokojnie dowieźli przewagę do końca, a ich wygraną przypieczętował skutecznym atakiem Gustavo (25:19).

Początek trzeciej partii to obiecująca gra ZAKSY – gdy Daniel Chitigoi posłał asa, było 8:9. Później jednak siatkarze z Pierusu odzyskali inicjatywę. Poszła seria, a później kolejny punkt zagrywką dołożył Oliva (15:11). Goście nie rezygnowali, złapali kontakt po ataku Bartosza Bednorza z przechodzącej piłki (20:19). W końcówce ZAKSA popełniała jednak kosztowne błędy – przestrzelony atak i dwa zepsute serwisy. Rafail Koumentakis wywalczył ostatni punkt tego meczu i przypieczętował zdecydowane zwycięstwo Olympiakosu (25:22).

Skrót meczu Olympiakos - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Salvador Hidalgo Oliva (19), Mitar Dzurits (11), Toncek Stern (10) – Olympiakos; Bartosz Bednorz (12), Łukasz Kaczmarek (10) – ZAKSA. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, dominowali w polu serwisowym (asy 9–4).

Jak wygląda sytuacja w grupie A przed ostatnią kolejką? Ziraat Bank Ankara jest zdecydowanym liderem (mecze 5–0, 13 punktów) i ma zapewniony awans z pierwszego miejsca. O tym, kto zajmie drugą lokatę zadecyduje ostatnia seria spotkań. Kolejne miejsca zajmują Olympiakos SFP (mecze 2–3, 6 punktów), Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (mecze 2–3, 6 punktów) i Knack Roeselare (mecze 1–4, 5 punktów). W ostatniej kolejce Ziraat Bank podejmie Olympiakos, a ZAKSA zagra u siebie z Knack Roeselare.

Olympiakos SFP – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:18, 25:19, 25:22)

Olympiakos: Toncek Stern, Salvador Hidalgo Oliva, Mitar Dzurits, Dragan Travica, Rafail Koumentakis, Bonatto Gustavo – Dimitris Tziavras (libero). Trener: Daniel Castellani.
ZAKSA: Bartosz Bednorz, Twan Wiltenburg, Łukasz Kaczmarek, Daniel Chitigoi, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Korneliusz Banach, Krzysztof Zapłacki, Bartłomiej Kluth. Trener: Tuomas Sammelvuo.