Fantastyczny mecz w Zawierciu! Zwycięzcę wyłonił tie-break

Siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie i Indykpolu AZS Olsztyn stworzyli kapitalne widowisko.

W spotkaniu 16. kolejki PlusLigi siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie wygrali z Indykpolem AZS Olsztyn 3:2. Obie drużyny stworzyły kapitalne widowisko, które po emocjonującym tie-breaku rozstrzygnęli na swoją korzyść Jurajscy Rycerze.

Spotkanie od mocnego uderzenia rozpoczęli zawiercianie. Po serii dobrych zagrywek Karola Butryna uzyskali wyraźną przewagę (10:4), którą utrzymywali w dalszej części seta (14:8, 19:11). Dobrze prezentowali się w polu serwisowym, ale przede wszystkim byli skuteczniejsi od rywali w ataku. W końcówce siatkarze Indykpolu AZS zmniejszyli różnicę (20:16). Boisko z powodu urazu opuścił Bartosz Kwolek, ale gospodarze spokojnie dowieźli prowadzenie. Patryk Łaba zamknął seta skutecznym atakiem (25:17).

W drugiej odsłonie olsztynianie wrócili do gry, poprawili przyjęcie, skuteczniej grali w ataku, punktowali też blokiem. Już na początku uzyskali przewagę – po asie Moritza Karlitzka było 1:4. Gospodarze szybko odrobili straty (5:5), ale środkowa część seta toczyła się przy minimalnej przewadze Indykpolu AZS (10:12, 15:17). Po ataku Cezarego Sapińskiego goście odskoczyli na cztery oczka (16:20) i utrzymali przewagę w końcówce. W ostatniej akcji seta zatrzymali blokiem atak zawiercian (21:25).

Trzecia partia to wyrównana gra obu ekip, a wynik długo oscylował wokół remisu (6:6, 12:12). Co prawda olsztynianie odskoczyli na trzy oczka, po serii udanych zagrywek Karlitzka (13:16), ale Jurajscy Rycerze błyskawicznie wyrównali. W końcówce trzy ważne punkty z rzędu wywalczyli przyjezdni (19:22), a Manuel Armoa asem serwisowym wywalczył piłkę setową (20:24). Gospodarze obronili się w trzech akcjach, ale Nicolas Szerszeń wyjaśnił sytuację atakiem z drugiej linii (23:25).

Zawiercianie musieli więc walczyć o przedłużenie rywalizacji i po wyrównanym początku (6:6), przejęli inicjatywę. Skutecznie atakowali i nękali przeciwników zagrywką – asami popisali się Mateusz Bieniek (11:8), Karol Butryn (15:9) i Patryk Łaba (17:10). Później jednak stanęli w miejscu i przegrali sześć akcji z rzędu, gdy zagrywał Armoa (17:16). Nie pomogło im zamieszanie związane z weryfikacją jednej z akcji. Ten fragment gry nakręcił gości, którzy odrobili straty (20:20). Końcówka przyniosła sporo emocji, a seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Rozstrzygnął ją dwoma skutecznymi atakami Karol Butryn (26:24).

Kapitalne widowisko zostało więc rozstrzygnięte w tie-breaku. Przy zmianie stron punkt zaliczki po ataku Szymona Jakubiszaka mieli przyjezdni (7:8). Później na dwa oczka odskoczyli siatkarze Aluronu (12:10), ale olsztynianie wyrównali po mocnej zagrywce Karlitzka (12:12). Trzy kolejne akcje wygrali jednak gospodarze. Skutecznie zaatakował Miłosz Zniszczoł, piłkę meczową wywalczył Bieniek, a po chwili Daniel Gąsior zakończył to spotkanie asem serwisowym (15:12).

Skrót meczu Aluron CMC Warta - Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Karol Butryn (22), Mateusz Bieniek (17), Trevor Clevenot (17), Patryk Łaba (11), Miłosz Zniszczoł (10) – Aluron CMC Warta; Moritz Karlitzek (22), Alan Souza (20), Nicolas Szerszeń (11), Szymon Jakubiszak (10) – Indykpol AZS. Festiwal asów serwisowych (13–10). MVP: Karol Butryn (18/33 = 55% skuteczności w ataku + 4 asy).

Aluron CMC Warta: Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Karol Butryn, Trevor Clevenot – Luke Perry (libero) oraz Patryk Łaba, Daniel Gąsior. Trener: Michał Winiarski.
Indykpol AZS: Joshua Tuaniga, Moritz Karlitzek, Cezary Sapiński, Alan Souza, Nicolas Szerszeń, Szymon Jakubiszak – Kuba Hawryluk (libero) oraz Kamil Szymendera, Manuel Armoa, Karol Jankiewicz, Jakub Majchrzak, Jakub Ciunajtis (libero). Trener: Javier Weber.

Wyniki i skróty meczów 16. kolejki PlusLigi:

2024-01-12: Ślepsk Malow Suwałki – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0 (25:21, 25:18, 25:23)

2024-01-12: Enea Czarni Radom – Bogdanka LUK Lublin 0:3 (23:25, 22:25, 23:25)
2024-01-13: Projekt Warszawa – Asseco Resovia 1:3 (25:23, 21:25, 19:25, 20:25)
2024-01-13: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (25:17, 21:25, 23:25, 26:24, 15:12)
2024-01-14: PGE GiEK Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-14: Jastrzębski Węgiel – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-14: Trefl Gdańsk – GKS Katowice (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
                    Barkom-Każany Lwów – KGHM Cuprum Lubin - mecz przełożony.