Kulon tuż za podium

Klaudia Kulon zajęła czwarte i piąte miejsca w mistrzostwach Europy kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych zakończonych w niedzielę w Monte Carlo. W obydwu turniejach złote medale wywalczyła Rosjanka Aleksandra Kosteniuk, od marca 2023 r. reprezentująca Szwajcarię.

W dwudniowej rywalizacji w szachach szybkich triumfatorka, była mistrzyni świata w latach 2008-2010, uzyskała 9 punktów w 11 rundach, a trzy kolejne zawodniczki uzyskały po 8,5 i o przyznaniu medali decydowała dodatkowa punktacja.

Otrzymały je Bułgarka Antoaneta Stefanowa, również była mistrzyni globu, i utytułowana niemiecka arcymistrzyni Elizabeth Paehtz. Kulon musiała się zadowolić czwartą lokatą.

Alicja Śliwicka wywalczyła 12. miejsce - 7,5 pkt, Michalina Śliwicka była 30. - 6,5, a Anna Kubicka - 62. - 5,5 w stawce 116 uczestniczek.

W zakończonych w piątek ME w szachach błyskawicznych Kosteniuk zgromadziła 10 pkt w 13 rundach, tyle samo co druga w klasyfikacji reprezentantka Hiszpanii Sarasadat Khademalsharieh i brązowa medalistka Bella Chotenaszwili z Gruzji.

Kulon uzyskała 9,5 pkt, tyle samo co czwarta Ukrainka Julia Osmak i szósta Anna Uszenina, także z Ukrainy.

Pozostałe Polki zajęły lokaty: 18. Śliwicka - 8, 35. Kubicka - 7,5, 40. Rudzińska - 7. Sklasyfikowano 105 szachistek, a 15. lokatę wywalczyła ośmioletnia Angielka Bodhana Sivanandan - 8,5 pkt.