Skra pewnie ograła ZAKSĘ! Pierwszy set to była siatkarska demolka...

Skra wygrała z ZAKSĄ 3:0 w meczu 16. kolejki PlusLigi.

PGE GiEK Skra Bełchatów wygrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 w meczu 16. kolejki PlusLigi. W pierwszym secie gospodarze rozgromili rywali 25:12. Kolejne były bardziej wyrównane, ale górą w nich również byli bełchatowianie. Skra odniosła ósme zwycięstwo w sezonie i wskoczyła na dziewiąte miejsce w tabeli, wyprzedzając ZAKSĘ.

Premierowa odsłona była wyjątkowo jednostronnym widowiskiem. Skra dominowała od początku – asami popisali się Bartłomiej Lipiński (5:2) i Grzegorz Łomacz (8:5). Później poszła miażdżąca punktowa seria bełchatowian od stanu 8:6 do 15:6, która właściwie rozstrzygnęła tę partię. Gospodarze mieli wyraźną przewagę w ataku, zagrywce (4–1) oraz bloku (7–1). Właśnie punktowy blok ustalił wynik tej części meczu na 25:12.

ZAKSA przebudziła się na początku drugiego seta i uzyskała przewagę po dobrych zagrywkach Bartosza Bednorza (2:6). Kędzierzynianie odskoczyli na pięć oczek (4:9) i utrzymywali przewagę, choć w środkowej części seta gospodarze zmniejszyli różnicę (12:13, 18:20). W końcówce, po ataku Dawida Konarskiego, Skra odrobiła straty (23:23). Goście mieli piłkę setową, ale Konarski doprowadził do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów wygrała Skra, a decydujący punkt bezpośrednio z pola serwisowego zdobył Lipiński (28:26).

Trzecia partia to również dobre otwarcie kędzierzynian (1:4), ale gospodarze szybko odwrócili wynik (7:5). Siatkarze Skry uzyskali przewagę, goście jednak nie rezygnowali i złapali kontakt z rywalami (17:16). Po ataku Adriana Aciobanitei było 20:18, ale trzy kolejne akcje padły łupem ZAKSY (20:21). Znów losy seta rozstrzygały się w końcówce. Błąd kędzierzynian dał Skrze piłkę meczową, a po chwili Lipiński asem serwisowym zakończył rywalizację (25:22).

Skrót meczu Skra - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Dawid Konarski (18), Bartłomiej Lipiński (11), Bartłomiej Lemański (11), Mateusz Poręba (10) – Skra. Bartosz Bednorz (14), Daniel Chitigoi (10) – ZAKSA. Gospodarze skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (8–4) i dominowali w bloku (13–4). MVP: Dawid Konarski (13/22 = 59% + 4 asy + 1 blok).

Skra: Adrian Aciobanitei, Bartłomiej Lemański, Dawid Konarski, Bartłomiej Lipiński, Mateusz Poręba, Grzegorz Łomacz – Benjamin Diez (libero) oraz Przemysław Kupka, Wiktor Nowak. Trener: Andrea Gardini.
ZAKSA: Daniel Chitigoi, Twan Wiltenburg, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Korneliusz Banach, Bartłomiej Kluth. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Wyniki i skróty meczów 16. kolejki PlusLigi:

2024-01-12: Ślepsk Malow Suwałki – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0 (25:21, 25:18, 25:23)

2024-01-12: Enea Czarni Radom – Bogdanka LUK Lublin 0:3 (23:25, 22:25, 23:25)
2024-01-13: Projekt Warszawa – Asseco Resovia 1:3 (25:23, 21:25, 19:25, 20:25)
2024-01-13: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (25:17, 21:25, 23:25, 26:24, 15:12)
2024-01-14: PGE GiEK Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:12, 28:26, 25:22)
2024-01-14: Jastrzębski Węgiel – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-14: Trefl Gdańsk – GKS Katowice (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
                    Barkom-Każany Lwów – KGHM Cuprum Lubin - mecz przełożony.