ZAKSA uciekła znad przepaści! Niesamowity powrót dał awans w Lidze Mistrzów

ZAKSA gra dalej! Kędzierzynianie będą rywalizowali o ćwierćfinał CEV Champions League 2024.

W spotkaniu 6. kolejki Ligi Mistrzów Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Knack Roeselare 3:2. Kędzierzynianie przegrywali już 0:2, w trzeciej partii zdołali zwyciężyć na przewagi i był to przełomowy moment spotkania, bo dwa kolejne sety skończyły się wygraną obrońców trofeum. ZAKSA zajęła drugie miejsce w grupie A i zagra w barażu o ćwierćfinał.

Spotkanie lepiej rozpoczęła ekipa z Belgii (4:7). Gospodarze szybko odrobili straty (7:7), dalsza część seta toczyła się przy przewadze ekipy Knack Roeselare (10:12, 12:16). Po punktowym bloku, goście odskoczyli w końcówce na sześć oczek (15:21). ZAKSA ruszyła do odrabiania strat, rywale zdołali jednak utrzymać przewagę. Serwis kędzierzynian w siatkę zamknął tego seta (22:25).

Druga partia to obiecujący początek ZAKSY (6:3), ale szybko inicjatywę przejęli mistrzowie Belgii (9:12). ZAKSA odrobiła straty po dwóch asach Łukasza Kaczmarka (14:13). Przez pewien czas oglądaliśmy wyrównaną rywalizację, ale w końcówce poszła seria przyjezdnych. Seppe Rotty posłał trzy asy serwisowe, a w ostatniej akcji goście zablokowali atak kędzierzynian (19:25).

W trzecim secie oglądaliśmy wyrównaną grę obu ekip (7:7, 11:11). Później znów błysnął w polu zagrywki Rotty, który zaserwował dwa asy (11:13). ZAKSA nie rezygnowała, uzyskała minimalną przewagę po ataku Bartosza Bednorza (17:16). Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Piłkę setową dla ZAKSY wywalczył Kaczmarek (24:23), ale błąd serwisowy w kolejnej akcji rozpoczął rywalizację na przewagi. Kędzierzynianie rozstrzygnęli ją punktowym blokiem (27:25).

Kędzierzynianie przejęli inicjatywę od początku czwartej odsłony. Zbudowali przewagę zagrywką – punktowali w tym elemencie Bednorz (6:4) i Dmytro Paszycki (9:5). W środkowej części seta skuteczna gra w ataku i dobry blok pozwoliły jeszcze powiększyć zaliczkę. Właśnie po punktowym bloku w końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (23:13). Autowy atak przyjezdnych zakończył tego jednostronnego seta (25:16).

Losy awansu do fazy pucharowej Ligi Mistrzów rozstrzygnął więc tie-break. Udanie rozpoczęli go kędzierzynianie (4:1). Po ataku Davida Smitha ZAKSA miała dwa oczka przewagi przy zmianie stron (8:6), ale goście odrobili straty (8:8). Daniel Chitigoi strzelił zagrywką na 11:9, ale po chwili znów był remis (11:11). Trzy kolejne akcje padły łupem kędzierzynian, którzy po punktowym bloku mieli piłkę meczową (14:11). Belgowie jeszcze się obronili, ale w kolejnej akcji najlepszy zawodnik tego widowiska Bartosz Bednorz zamknął rywalizację skutecznym atakiem (15:12).

Skrót meczu ZAKSA - Knack:

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (26), Daniel Chitigoi (17), Łukasz Kaczmarek (16) – ZAKSA; Seppe Rotty (31), Simon Plaskie (18), Pieter Coolman (13) – Knack Roeselare. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku; lepiej punktowali blokiem (14–8), a goście zagrywką (5–11, 6 asów Rotty). MVP: Bartosz Bednorz (23/39 + 1 as + 2 bloki).

Siatkarze ZAKSY zajęli drugie miejsce w tabeli grupy A Ligi Mistrzów (mecze 3–3, 8 punktów) i zagrają w barażu o 1/4 finału. Grupę z kompletem zwycięstw wygrał turecki Ziraat Bank (60, 16 punktów), który bezpośrednio awansował do ćwierćfinału. Trzecie miejsce zajął Olympiakos, który zagra w Pucharze CEV, a ekipa Knack Roeselare zakończyła zmagania na czwartej pozycji.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Knack Roeselare 3:2 (22:25, 19:25, 27:25, 25:16, 15:12)

ZAKSA: David Smith, Bartłomiej Kluth, Bartosz Bednorz, Andreas Takvam, Marcin Janusz, Daniel Chitigoi – Erik Shoji (libero) oraz Korneliusz Banach, Łukasz Kaczmarek, Dmytro Paszycki. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Knack: Matthijs Verhanneman, Pieter Coolman, Seppe Rotty, Simon Plaskie, Henri Treial, Stijn D’Hulst – Dennis Deroey (libero) oraz Jasper Wijkstra, Sander Depovere, Diego Gonzalez Castaneda. Trener: Steven Vanmedegael.