13-1! Iga Świątek jest ich prawdziwym postrachem

Iga Świątek w 2. rundzie Australian Open pokonała Danielle Collins 6:4, 3:6, 6:4

Iga Świątek w turniejach wielkoszlemowych jest prawdziwym postrachem tenisistek ze Stanów Zjednoczonych. Jak podał statystyczny profil OptaAce, po wygranej z Danielle Collins w 2. rundzie Australian Open 2024 jej bilans w meczach z Amerykankami w najważniejszych tenisowych imprezach to 13 zwycięstw i tylko jedna przegrana.

Liderka rankingu WTA w czwartek pokonała na Rod Laver Arena notowaną na 62. miejscu Collins, choć zwycięstwo przyszło jej z wielkim trudem. W trzecim secie Polka przegrywała już 1:4 w gemach, a potem 2:4 i 0-40 w swoim gemie serwisowym. Znanym tylko sobie sposobem zdołała odwrócić losy meczu, w którym była już jedną nogą poza turniejem, a myślami - jak sama przyznała - na lotnisku.

OptaAce, profil na platformie X specjalizujący się w tenisowych statystykach, wyliczył, że było to czternaste starcie Świątek z zawodniczką USA w turnieju zaliczanym do Wielkiego Szlema. Wygrała aż trzynaście takich spotkań. Jedynej porażki doznała właśnie z Collins - dwa lata temu w półfinale rozgrywanej w Melbourne imprezy uległa jej 4:6, 1:6.

W wygranych meczach z Amerykankami straciła łącznie tylko dwa sety - w pierwszym takim pojedynku, w 2. rundzie US Open 2020 przeciwko Sachii Vickery, oraz w czwartkowym spotkaniu z Collins.

Jak do tej pory w Wielkich Szlemach Świątek jest koszmarem tenisistek z USA. OptaAce wylicza, że jedyną zawodniczką, która miała równie dobry bilans przeciwko Amerykankom w najważniejszych tenisowych imprezach po pierwszych czternastu spotkaniach, jest legendarna Australijka Margaret Court, triumfatorka aż 64 wielkoszlemowych turniejów w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej w latach 1960-1975.

Mecze Igi Świątek z zawodniczkami ze Stanów Zjednoczonych w turniejach wielkoszlemowych: