W siatkarskim hicie mistrz przegrał z liderem! Dwa ostatnie sety to była dominacja

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarka ŁKS Commercecon Łódź Aleksandra Dudek oraz Marlena Kowalewska i Iga Wasilewska z Grupy Azoty Chemika Police podczas meczu 17. kolejki Tauron Ligi.

17. kolejkę Tauron Ligi siatkarek otworzyło hitowe starcie ŁKS Commercecon Łódź – Grupa Azoty Chemik Police. Mistrzynie Polski przegrały we własnej hali z liderem 1:3. Dzięki wyjazdowej wygranej policzanki umocniły się na czele tabeli.

Po wyrównanym początku, środkową część premierowej odsłony zdominowały siatkarki ŁKS (13:9, 20:15). Wydawało się, że pewnie wygrają tę partię, ale policzanki ruszyły do odrabiania strat. W końcówce złapały kontakt po ataku Marleny Kowalewskiej z przechodzącej piłki (23:22). Gospodynie obroniły jednak przewagę – Aleksandra Gryka wywalczyła piłkę setową, a brakujący punkt przyniósł błąd dotknięcia siatki popełniony przez rywalki (25:23).

W drugim secie przewagę już na początku uzyskała drużyna z Polic (3:7). Siatkarki Chemika wyraźnie się rozkręciły, po asie Monika Fedusio odskoczyły na sześć oczek (7:13). Tym razem to gospodynie musiały odrabiać straty i w końcówce, po punktowym bloku zbliżyły się na dwa oczka (19:21). Kluczowe akcje padły jednak łupem skuteczniejszych w ataku policzanek. Seta i tym razem zamknął błąd dotknięcia siatki (22:25).

Policzanki efektownie rozpoczęły kolejną partię (1:5, 3:9). Takie otwarcie było zapowiedzią siatkarskiej demolki, bo przyjezdne nie zwalniały tempa. Dominowały w ataku, a Iga Wasilewska (6:12) i Agnieszka Korneluk (9:16) dołożyły punkty zagrywką. Po skutecznym ataku Martyny Łukasik różnica wzrosła do dziesięciu oczek (9:19), co dało Chemikowi spokój w końcówce seta. Wynik na 15:25 ustaliła Korneluk uderzeniem ze środka.

Czwarta odsłona również toczyła się przy przewadze ekipy z Polic (6:9, 11:15). Siatkarki ŁKS niesione dopingiem kibiców zerwały się do walki i złapały kontakt (16:17). W odpowiedzi poszła punktowa seria przyjezdnych, a po bloku Korneluk było 16:21. To był kluczowy fragment tej partii, bo gospodynie nie były już w stanie odpowiedzieć. Łukasik wywalczyła piłkę meczową (18:24), a dwie akcje później obiła blok rywalek, kończąc mecz (19:25).

Skrót meczu ŁKS - Chemik:

Najwięcej punktów: Valentina Diouf (19), Kamila Witkowska (14), Aleksandra Gryka (11), Aleksandra Dudek (10) – ŁKS; Martyna Łukasik (23), Elizabet Inneh-Varga (19), Iga Wasilewska (17), Agnieszka Korneluk (15) – Chemik. Gospodynie mniej skuteczne od rywalek w ataku (41%–53%), a w polu serwisowym dominacja policzanek (0–9). MVP: Iga Wasilewska (12/17 = 71% skuteczności w ataku + 1 as + 4 bloki).

Grupa Azoty Chemik Police wróciła na zwycięską ścieżkę po niedawnej porażce 2:3 z MOYA Radomką Radom. Policzanki zajmują pierwsze miejsce w tabeli z dorobkiem 46 punktów (15 zwycięstw – 2 porażki). ŁKS Commercecon Łódź zajmuje obecnie czwartą pozycję (33 punkty, mecze 11–5).

ŁKS Commercecon Łódź – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (25:23, 22:25, 15:25, 19:25)

ŁKS: Valentina Diouf, Amanda Campos, Aleksandra Gryka, Aleksandra Dudek, Roberta Ratzke, Kamila Witkowska – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Kinga Drabek, Paulina Zaborowska, Sonia Stefanik. Trener: Alessandro Chiappini.
Chemik: Saliha Sahin, Agnieszka Korneluk, Elizabet Inneh-Varga, Martyna Łukasik, Iga Wasilewska, Marlena Kowalewska – Martyna Grajber-Nowakowska (libero) oraz Monika Fedusio, Dominika Pierzchała, Bruna Honorio Marques, Monika Jagła, Natalia Mędrzyk. Trener: Marco Fenoglio.