Skra zgasła bez Konara! Bezcenne punkty dla siatkarzy z Lublina

Robert MurawskiSiatkówka
Bogdanka LUK Lublin pewnie pokonała PGE GiEK Skrę Bełchatów.

W meczu otwierającym 19. kolejkę PlusLigi Bogdanka LUK Lublin wygrała z PGE GiEK Skrą Bełchatów 3:0. Obie ekipy walczą o miejsce w czołowej ósemce i grę w play-off. Szósta w tabeli drużyna z Lublina dzięki temu zwycięstwu powiększyła przewagę nad Skrą z czterech do siedmiu punktów. W zespole z Bełchatowa z powodu urazu nie mógł wystąpić jej lider – Dawid Konarski.

Brak Dawida Konarskiego wpłynął negatywnie na grę PGE GiEK Skry w pierwszym secie. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku i szybko zaczęli budować przewagę (10:4), którą powiększyli jeszcze w środkowej części tej partii (19:11). Mocną bronią lublinian był również blok (punktowe 5–0 w całym secie). Końcówka pod kontrolą Bogdanki LUK, a błąd rywali ustalił wynik na 25:17.

Drugi set to udane otwarcie bełchatowian (3:7). Gospodarze odrobili straty (10:10) i dalsza część seta przyniosła wyrównaną grę obu ekip. Gospodarze zdobyli cztery punkty z rzędu i prowadzili 20:16, ale później trzy kolejne punkty zapisała na swym koncie Skra (21:22). Tobias Brand wywalczył piłkę setową (24:23), a skuteczna odpowiedź Bartłomieja Lipińskiego rozpoczęła grę na przewagi. Rozstrzygnął ją Alexandre Ferreira atakiem po bloku rywali (27:25).

Gospodarze uzyskali przewagę na początku trzeciej partii (7:4), ale tym razem to Skra zdołała wyrównać (10:10). W odpowiedzi poszła seria lublinian (15:10), którzy znów uruchomili blok i punktowali w ataku. Utrzymywali wyraźną przewagę (20:14) i spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Atak gości w aut dał im piłkę meczową (24:18), a Marcin Kania atakiem ze środka przypieczętował zasłużone zwycięstwo gospodarzy (25:19).

Skrót meczu LUK - Skra:

Najwięcej punktów: Damian Schulz (14), Alexandre Ferreira (14), Tobias Brand (12) – Bogdanka LUK; Bartłomiej Lipiński (13), Adrian Aciobanitei (11) – PGE GiEK Skra. Gospodarze dominowali w bloku (10–2), byli też skuteczniejsi w ataku (51%–42%), mimo słabszego przyjęcia. MVP: Damian Schulz (13/22 = 59% skuteczności w ataku + 1 blok).

Bogdanka LUK Lublin – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:0 (25:17, 27:25, 25:19)

LUK: Jan Nowakowski, Damian Schulz, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda, Tobias Brand – Thales Hoss (libero) oraz Maciej Krysiak, Mateusz Malinowski, Maciej Zając. Trener: Massimo Botti.
Skra: Adrian Aciobanitei, Bartłomiej Lemański, Przemysław Kupka, Bartłomiej Lipiński, Mateusz Poręba, Grzegorz Łomacz – Benjamin Diez (libero) oraz Wiktor Nowak, Iliya Petkov, Pierre Derouillon, Jakub Rybicki, Kajetan Marek. Trener: Andrea Gardini.