Hit PlusLigi dla lidera! Jastrzębski Węgiel pewnie wygrał w Rzeszowie

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów Karol Kłos i Stephen Boyer oraz Tomasz Fornal z Jastrzębskiego Węgla podczas meczu 19. kolejki PlusLigi.

Asseco Resovia przegrała z Jastrzębskim Węglem 1:3 w szlagierowym starciu 19. kolejki PlusLigi. W meczu czwartej drużyny w tabeli z liderem nie brakowało emocji, walki i efektownych akcji. Jastrzębianie wygrali pierwszą partię, gospodarze wyrównali stan meczu, ale w kolejnych setach ekipa trenera Marcelo Mendez zwyciężyła pewnie i umocniła się na pozycji lidera.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze. Po asie Toreya DeFalco prowadzili 7:5, później 10:7 po punktowym bloku. Jastrzębianie odrobili straty (13:13) i gra się wyrównała, ale końcówkę rozegrali po swojej myśli skuteczniejsi w ataku goście. Atak i blok Norberta Hubera pozwoliły odskoczyć na dwa oczka (19:21), kolejny punkt z ataku dołożył Tomasz Fornal, a Jean Patry wywalczył piłkę setową. Brakujący punkt dał jastrzębianom błąd gospodarzy (21:25).

Na początku drugiej odsłony zaskakująca sytuacja – już przy stanie 1:1 trener Giampaolo Medei poprosił o czas. Przemowa szkoleniowca pobudziła rzeszowian, którzy uzyskali przewagę (4:1). Utrzymywali ją w środkowej części seta, dobrze prezentując się w polu serwisowym – asami popisali się Yacine Louati (11:9) i Stephen Boyer (14:11). To nakręciło grę gospodarzy, którzy utrzymywali przewagę (18:15, 21:16). Goście w końcówce zbliżyli się na dwa oczka (22:20), ale nie zdołali odrobić strat. W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Karol Kłos (25:22).

Otwarcie trzeciej partii dla ekipy Jastrzębskiego Węgla (0:3, 6:8). Później przyjezdni powiększyli różnicę – gdy skutecznie zaatakował Patry, było 11:15. Rzeszowianie ruszyli do odrabiania strat. Rezerwowy Jakub Lewandowski zablokował atak gości, a Stephen Boyer posłał dwa asy i było 17:17. Gospodarze popełnili jednak kosztowne błędy i jastrzębianie odbudowali przewagę (18:21). W końcówce dwie akcje skończył Rafał Szymura (20:24), a brakujący punkt goście dołożyli blokiem (21:25).

Jastrzębianie nie zwalniali tempa w kolejnym secie (5:8). Trener rzeszowian dokonał zmiany na rozegraniu, ale przyjezdni nadal przeważali – po punktowej zagrywce Fornala powiększyli zaliczkę do czterech oczek (8:12). Później było sporo dyskusji przy weryfikacji akcji, która przyniosła punkt gościom (11:16). W końcówce seta siatkarze Jastrzębskiego Węgla dominowali i pewnie zmierzali po wygraną. Jurij Gladyr dołożył punkt zagrywką, a po chwili, po bloku Hubera różnica wzrosła do dziesięciu oczek (13:23). Piłkę meczową wywalczył Fornal, a punktowy blok zakończył rywalizację (14:25).

Skrót meczu Asseco Resovia - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Stephen Boyer (23), Torey DeFalco (15), Yacine Louati (11) – Asseco Resovia; Norbert Huber (16), Jean Patry (15), Tomasz Fornal (14), Rafał Szymura (13), Jurij Gladyr (11) – Jastrzębski Węgiel. Zagrywka po stronie gospodarzy (8–3), w ataku i bloku (8–14) lepsi goście. MVP: Norbert Huber (9/13 = 69% skuteczności w ataku + 7 bloków).

Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel 1:3 (21:25, 25:22, 21:25, 14:25)

Asseco Resovia: Yacine Louati, Karol Kłos, Stephen Boyer, Torey DeFalco, Bartłomiej Mordyl, Łukasz Kozub – Michał Potera (libero) oraz Jakub Bucki, Miłosz Wróbel, Fabian Drzyzga, Jakub Lewandowski, Adrian Staszewski. Trener: Giampaolo Medei.
Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki i skróty meczów 18. kolejki PlusLigi:

2024-01-27: Bogdanka LUK Lublin – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:0 (25:17, 27:25, 25:19)
2024-01-27: Barkom Każany Lwów – Projekt Warszawa 0:3 (17:25, 13:25, 19:25)
2024-01-28: Asseco Resovia Rzeszów – Jastrzębski Węgiel 1:3 (21:25, 25:22, 21:25, 14:25)
2024-01-28: GKS Katowice – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-29: Indykpol AZS Olsztyn – PSG Stal Nysa (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-29: Enea Czarni Radom – MKS Ślepsk Malow Suwałki (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-30: KGHM Cuprum Lubin – Trefl Gdańsk (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-02: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.