O krok od finału. Pewne zwycięstwo Projektu Warszawa

Robert IwanekSiatkówka
Projekt Warszawa wraca z Finlandii ze znakomitą zaliczką

Siatkarze Projektu Warszawa zrobili duży krok w kierunku awansu do finału Pucharu Challenge. W pierwszym spotkaniu półfinałowym tych rozgrywek pokonali na wyjeździe fińskie Akaa Volley 3:0.

Obie drużyny przystępowały do wtorkowego spotkania opromienione serią czterech zwycięstw z rzędu. Gospodarze po raz ostatni przegrali 6 stycznia, ulegając drużynie Vantaa Ducks 1:3, zaś Projekt - 13 stycznia, uznając w domowym starciu PlusLigi wyższość Asseco Resovii Rzeszów (również 1:3).

Zdecydowanym faworytem byli podopieczni trenera Piotra Grabana. W zespole Akaa Volley próżno bowiem szukać gwiazd światowego formatu, a bardziej znany od lidera drużyny, Czecha Mateja Smidla, który w ostatnich meczach Pucharu Challenge zawsze był wysoko w klasyfikacji najlepiej punktujących, mógł być dla polskich kibiców... trener Olli Kunnari, który w sezonie 2008/2009 bronił barw AZS-u Olsztyn.

W pierwszym secie siatkarze Projektu nie pozostawili gospodarzom żadnych złudzeń. Akaa rozpoczęła od prowadzenia 1:0 i był to jedyny (!) taki moment w tej części spotkania. Drużyna z Warszawy błyskawicznie wyrównała, a następnie odskoczyła rywalom na kilka punktów i nie pozwoliła już im zbliżyć się na mniej niż dwa "oczka". Ostatecznie wicelider PlusLigi wygrał tę partię 25:18, odpowiadając na świetną dyspozycję Smidla (10 punktów w pierwszym secie) atakami Andrzeja Wrony, Artura Szalpuka i Bartłomieja Bołądzia.

Druga odsłona meczu była bardziej wyrównana, a prowadzenie zmieniało się w niej aż pięciokrotnie. Od stanu 6:5 dla Finów podopieczni trenera Piotra Grabana złapali jednak czteropunktową serię, a następnie skutecznie bronili wypracowanej przewagi, triumfując 25:20. Bardzo dobrze w tej partii pokazał się - poza Bołądziem i Szalpukiem - również Jurij Semeniuk.

Trzecia partia była już formalnością. Podłamani gospodarze nie byli w stanie nawiązać walki z ekipą z Warszawy, która w tym secie ani razu nie przegrywała. Od stanu 10:8 Projekt zaliczył siedmiopunktową serię, a w pewnym momencie prowadził nawet jedenastoma (!) "oczkami" (21:10). W końcówce spotkania Finowie zdobyli się na ostatni zryw, zmniejszając dystans do 8 punktów, ale Projekt ponownie pokazał dominację, zdobywając trzy "oczka" z rzędu i kończąc seta wygraną 25:14 i cały mecz wynikiem 3:0.

Wśród podopiecznych trenera Piotra Grabana najlepiej punktował Bartłomiej Bołądź (17) i Artur Szalpuk (12). U gospodarzy zdecydowanie najlepszy był Matej Smidl, zdobywca 20 "oczek".

Rewanżowe starcie odbędzie się 7 lutego w Warszawie.