Emocjonujące starcie w Nysie! Zwycięzcę wyłonił tie-break

Robert MurawskiSiatkówka
PSG Stal Nysa pokonała Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2.

W spotkaniu 20. kolejki PlusLigi PSG Stal Nysa wygrała z drużyną Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2. Mecz dostarczył kibicom sporo emocji. Gospodarze przegrywali 1:2, ale w dwóch kolejnych setach siatkarze beniaminka nieco spuścili z tonu i Stal rozstrzygnęła rywalizację na swoją korzyść.

Od początku premierowej odsłony obie ekipy starały się przejąć inicjatywę zagrywką. Najpierw udało się to ekipie z Nysy, która po asie Dominika Kramczyńskiego prowadziła 11:8. Wydawało się, że gospodarze opanowali sytuację, gdy odskoczyli na cztery oczka (15:11). Przy stanie 18:16 dla PSG Stali nastąpił zaskakujący zwrot akcji – ekipa z Częstochowy wygrała siedem akcji z rzędu przy zagrywkach Rafała Sobańskiego (18:23). To był kluczowy moment tego dość dziwnego seta. Goście byli skuteczniejsi w ataku, mimo wyraźnie słabszego przyjęcia. W ostatniej akcji gospodarze pomylili się w ataku (20:25).

W drugiej partii obie ekipy nadal nie oszczędzali przeciwników z pola serwisowego. W dużej mierze dzięki zagrywce najpierw przeważali goście (1:3), później gospodarze (13:11). Losy wyrównanego seta rozstrzygnęły się w końcówce. Po ataku Damiana Koguta goście mieli piłkę setową (23:24), ale w kolejnej akcji odpowiedział Zouheir El Graoui i rozpoczęła się gra na przewagi. Marokański przyjmujący zdobył też ostatni punkt w tej partii, posyłając piłkę z pola serwisowego w linię dziewiątego metra (26:24).

W trzecim secie nie brakowało emocji i zwrotów akcji. Po udanym początku przyjezdnych (2:5), przewagę uzyskali nysanie (9:8). W środkowej części seta nastąpiło jednak załamanie gry gospodarzy, co skrupulatnie wykorzystała ekipa z Częstochowy (10:15). Gra obu ekip falowała, bo dość szybko na tablicy wyników pojawił się remis – po asie Michała Gierżota było 18:18. Stal opanowała sytuację, ale na krótko. Exact Systems Hemarpol wygrał trzy kolejne akcje (18:21) i utrzymał przewagę w końcówce. W ostatniej akcji po bloku rywali zaatakował Dawid Dulski (22:25).

Gospodarze przejęli inicjatywę w czwartej odsłonie (8:5, 12:7). Obie ekipy popełniały sporo błędów, ale więcej goście. Po punktowej zagrywce Nicolasa Zerby Stal prowadziła 16:10. Trener Leszek Hudziak wpuścił kilku rezerwowych graczy, a goście w końcówce zmniejszyli różnicę do dwóch oczek (22:20). Ekipa z Nysy zdołała jednak utrzymać przewagę, kończąc seta skutecznym atakiem Remigiusza Kapicy ( 25:22).

Rywalizacja obu zespołów rozstrzygnęła się więc w tie-breaku. Lepiej otworzyli go gospodarze, którzy po asie Kapicy prowadzili 4:1, a przy zmianie stron mieli dwa oczka zaliczki po ataku Wojciecha Włodarczyka (8:6). W końcówce gospodarze nie dali już sobie wyrwać zwycięstwa. Ważne akcje kończył Kapica, który dołożył dwie kolejne punktowe zagrywki (14:8). Spotkanie zamknął skutecznym atakiem Gierżot (15:9).

Skrót meczu PSG Stal - Exact Systems Hemarpol:

Najwięcej punktów: Remigiusz Kapica (28), Michał Gierżot (19), Zouheir El Graoui (14) – PSG Stal; Dawid Dulski (23), Damian Kogut (12) – Exact Systems Hemarpol. Sporo punktów bezpośrednio z zagrywki (15–8). MVP: Remigiusz Kapica (21/33 = 64% skuteczności w ataku + 7 asów; zagrał na +19).

PSG Stal: Dominik Kramczyński, Tsimafei Zhukouski, Zouheir El Graoui, Nicolas Zerba, Remigiusz Kapica, Michał Gierżot – Kamil Szymura (libero) oraz Kamil Dembiec, Kamil Kosiba, Wojciech Włodarczyk. Trener: Daniel Pliński.
Exact Systems Hemarpol: Rafał Sobański, Piotr Hain, Dawid Dulski, Damian Kogut, Bartosz Schmidt, Tomasz Kowalski – Marcin Jaskuła (libero) oraz Aymen Bouguerra, Byron Keturakis, Oskar Espeland, Mateusz Borkowski. Trener: Leszek Hudziak.

Wyniki meczów 20. kolejki PlusLigi:

2024-02-02: PGE GiEK Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (23:25, 20:25, 20:25)
2024-02-02: PSG Stal Nysa – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (20:25, 26:24, 22:25, 25:22, 15:9)
2024-02-03: Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-03: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Barkom Każany Lwów (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-04: Aluron CMC Warta Zawiercie – Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-04: Projekt Warszawa – KGHM Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-07: Trefl Gdańsk – Bogdanka LUK Lublin (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).