3:0 z Piacenzą! Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w półfinale Ligi Mistrzów

Robert MurawskiSiatkówka
Jastrzębski Węgiel wygrał z Piacenzą 3:0 i awansował do półfinału Ligi Mistrzów.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z Gas Sales Daiko Piacenza 3:0 w rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W pierwszym spotkaniu drużyna z Piacenzy wygrała 3:2, w tej sytuacji to jastrzębianie awansowali do półfinału. Zmierzą się w nim z turecką drużyną Ziraat Bank Ankara.

Premierowa odsłona toczyła się przy przewadze gospodarzy, po asie Tomasza Fornala było 12:9. Drużyna z Piacenzy odrobiła straty (13:13), ale skutecznie grający w ataku jastrzębianie odzyskali inicjatywę (18:15, 22:17). Przyjezdni jeszcze zerwali się do walki, ale mistrzowie Polski obronili przewagę. Jurij Gladyr zamknął seta skutecznym atakiem (25:22).

Na początku drugiej odsłony zaliczkę wypracowali sobie siatkarze Piacenzy (5:8, 9:13). Jastrzębianie odrobili straty (16:16), goście odbudowali jednak przewagę – Yuri Romano posłał asa i było 16:18. Gospodarze znów wyrównali (21:21) i losy seta ważyły się do samego końca. Edoardo Caneschi atakiem ze środka dał włoskiej ekipie piłkę setową (23:24), ale zepsuta zagrywka w kolejnej akcji rozpoczęła grę na przewagi. Jastrzębski Węgiel rozstrzygnął ją na swoją korzyść po punktowym bloku i asie Jurij Gladyr (26:24).

Jastrzębianie poszli za ciosem od początku kolejnego seta. Dobrze prezentowali się w polu serwisowym – asami popisali się Jean Patry (7:3) i Rafał Szymura (10:4). W środkowej części seta jeszcze powiększyli różnicę i prowadzili 20:12. Siatkarze z Piacenzy zaczęli grać nerwowo, popełniali błędy, ale poderwali się do walki i zmniejszyli straty przy zagrywkach Romano (20:16). W końcówce goście złapali kontakt (21:20), ale ważną akcję skończył Fornal, który dołożył jeszcze asa na wagę piłki meczowej (24:20). Piacenza obroniła się w kolejnej akcji, ale Norbert Huber atakiem ze środka przypieczętował awans Jastrzębskiego Węgla do półfinału (25:21).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Piacenza:

Najwięcej punktów: Jean Patry (15), Tomasz Fornal (14) – Jastrzębski Węgiel; Yuri Romano (13) – Gas Sales Daiko Piacenza. MVP: Benjamin Toniutti.

Jastrzębski Węgiel – Gas Sales Daiko Piacenza 3:0 (25:22, 26:24, 25:21)

Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater, Edvins Skruders. Trener: Marcelo Mendez.
Piacenza: Ricardo Lucarelli, Edoardo Caneschi, Yuri Romano, Joandry Leal, Roberlandy Simon, Antoine Brizard – Leonardo Scanferla (libero) oraz Robbert Andringa Fabrizio Gironi, Francesco Recine. Trener: Andrea Anastasi.