Mistrz ograł wicemistrza! Siatkarski szlagier rozstrzygnięty w tie-breaku

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź Valentina Diouf i Kamila Witkowska oraz Ann Kalandadze z PGE Rysice Rzeszów podczas meczu 22. kolejki Tauron Ligi.

Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź wygrały z PGE Rysicami Rzeszów 3:2 w hitowym meczu 22. kolejki Tauron Ligi. Łodzianki wygrały dwa pierwsze sety, rywalki wyrównały stan meczu, ale w tie-breaku górą były mistrzynie Polski. Gra obu ekip falowała, być może dlatego, że te drużyny ponownie zmierzą się ze sobą już w sobotę 16 marca w półfinale Tauron Pucharu Polski.

Pierwsze akcje meczu padły łupem rzeszowianek (0:3), ale gospodynie bardzo szybko wyrównały (4:4). W środkowej części seta łodzianki uzyskały wyraźną przewagę (18:14), którą utrzymały do końca. Dwie ostatnie akcje rozstrzygnęły się na środku – Aleksandra Gryka wygrała przepychankę na siatce, a po chwili Kamila Witkowska zatrzymała rywalki blokiem (25:21). Blok był mocną bronią ŁKS w tej partii.

Druga odsłona, podobnie jak poprzednia rozpoczęła się od przewagi PGE Rysic (3:5) i tym razem jednak łodzianki bardzo szybko przejęły inicjatywę. Dominowały w ataku, nadal lepiej prezentowały się w bloku. Rywalki nie zdołały nawiązać walki i set miał bardzo jednostronny przebieg (12:7, 19:10). W końcówce, po ataku Valentiny Diouf, różnica przekroczyła dziesięć oczek (22:11). Seta zamknęła efektownym blokiem Julita Piasecka (25:13).

Set numer trzy był zdecydowanie bardziej wyrównany od poprzedniego. Rzeszowianki znów dobrze rozpoczęły (1:3), a w środkowej części seta uzyskały przewagę (13:16). Po drugim secie boisko opuściła Diouf i gospodyniom spadła skuteczność w ataku. PGE Rysice popełniały mniej błędów i uruchomiły blok. W końcówce wygrały serię akcji od stanu 17:18 do 17:23, która właściwie rozstrzygnęła seta. W ostatniej akcji łodzianki popełniły błąd w ataku (20:25).

Początkowe fragmenty czwartej partii toczyły się przy przewadze siatkarek ŁKS Commercecon (8:5, 12:9). Ekipa z Rzeszowa odrobiła straty (14:14), później uzyskała przewagę (16:18, 18:21), skutecznie grając w ataku. Gospodynie musiały gonić wynik, ale ważną akcję w końcówce skończyła Gabriela Orvosova, a błąd łodzianek w ataku dał rywalkom brakujący punkt (21:25).

Spotkanie mistrza z wicemistrzem rozstrzygnęło się więc w tie-breaku. Lepsze otwarcie zanotowały siatkarki ŁKS (4:0), które po ataku blok-aut Diouf miały trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Rywalki złapały kontakt, ale asami serwisowymi popisały się Aleksandra Gryka (10:7) i Roberta Ratzke (12:8). Witkowska wywalczyła piłkę meczową (14:9), a Amanda Campos zakończyła rywalizację atakiem po bloku rywalek (15:10).

Skrót meczu ŁKS - Rysice:

Najwięcej punktów: Aleksandra Gryka (18), Julita Piasecka (17), Kamila Witkowska (15), Amanda Campos (12), Valentina Diouf (10), Anastazja Hryshchuk (10) – ŁKS Commercecon; Ann Kalandadze (20), Gabriela Orvosova (20) – PGE Rysice. MVP: Aleksandra Gryka (15/23 = 65% procent skuteczności w ataku + 1 as + 2 bloki).

ŁKS: Julita Piasecka, Kamila Witkowska, Valentina Diouf, Amanda Campos, Aleksandra Gryka, Roberta Ratzke – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Zuzanna Górecka, Anastazja Hryshchuk, Kinga Drabek (libero), Paulina Zaborowska, Klaudia Alagierska-Szczepaniak, Sonia Stefanik. Trener: Alessandro Chiappini.
Rysice: Weronika Centka, Katarzyna Wenerska, Ann Kalandadze, Magdalena Jurczyk, Gabriela Orvosova, Weronika Szlagowska – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Amanda Coneo, Anna Obiała, Gabriela Makarowska-Kulej, Wiktoria Kowalska, Julia De Paula. Trener: Stephane Antiga.

Wyniki meczów 22. kolejki Tauron Ligi:

2024-03-07: Energa MKS Kalisz – Grupa Azoty Chemik Police 0:3 (20:25, 22:25, 22:25)
2024-03-08: Grupa Azoty Akademia Tarnów – UNI Opole 0:3 (17:25, 18:25, 17:25)
2024-03-08: ŁKS Commercecon Łódź – PGE Rysice Rzeszów 3:2 (25:21, 25:13, 20:25, 21:25, 15:10)
2024-03-08: ITA Tools Stal Mielec – KGHM #VolleyWrocław
2024-03-08: BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-11: Metalkas Pałac Bydgoszcz – MOYA Radomka Radom (poniedziałek, godzina 17.00; transmisja – Polsat Box Go).