ZAKSA rozbita w Lublinie! Powrót gwiazd ekipy z Kędzierzyna-Koźla

Robert MurawskiSiatkówka
Bogdanka LUK Lublin wywalczyła trzy punkty w meczu z ZAKSĄ.

W meczu 25. kolejki PlusLigi Bogdanka LUK Lublin wygrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0. Lublinianie rozegrali bardzo dobre spotkanie, pewnie pokonując rywali. Wydarzeniem tego spotkania był powrót dwóch filarów ZAKSY – Łukasz Kaczmarek i Aleksander Śliwka pojawili się na boisku po dłuższej przerwie.

W premierowej partii, po wyrównanym początku, siatkarze z Lublina wygrali cztery akcje z rzędu i przejęli inicjatywę (10:7). Punktowali zagrywką – asami popisali się Alexandre Ferreira (13:8), Tobias Brand (18:11) i Mateusz Malinowski (21:13). Lepiej prezentowali się w przyjęciu, bloku (4–0), byli skuteczniejsi w ataku. Kędzierzynianie oddali gospodarzom dziewięć punktów błędami własnymi; sześć z nich to zepsute zagrywki, w tym ta kończąca tę jednostronną odsłonę (25:16).

Lublinianie udanie rozpoczęli drugiego seta (8:5), ale ZAKSA szybko wyrównała (10:10). Środkowa część seta toczyła się przy minimalnej przewadze drużyny z Kędzierzyna-Koźla (12:14, 17:19), ale gospodarze zdołali odrobić straty i rozegrali końcówkę po swojej myśli, wygrywając cztery ostatnie akcje. Ważny punkt uzyskali po weryfikacji, chwilę później zaatakował Brand, a po bloku Damiana Schulza goście przebili piłkę w aut, a punktowym blokiem lublinianie zamknęli seta 25:21.

W trzecim secie siatkarze Bogdanki LUK zaczęli budować przewagę od stanu 8:8. Grali skutecznie w ataku, dokładali punkty blokiem i odskoczyli na kilka oczek (18:14). Po ataku Branda gospodarze weszli w końcówkę z wynikiem 20:15. Utrzymali tę przewagę w ostatnich akcjach. Marcin Kania skutecznie zaatakował ze środka (22:18), zepsuty serwis rywali dał gospodarzom piłkę meczową (24:20), a w ostatniej akcji meczu Brand zaatakował po bloku rywali (25:21).

Skrót meczu LUK - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Mateusz Malinowski (20), Alexandre Ferreira (13), Tobias Brand (13) – Bogdanka LUK; Bartosz Bednorz (11), Łukasz Kaczmarek (10) – Grupa Azoty ZAKSA. Gospodarze skuteczniejsi w ataku (53%–41%), lepiej punktowali zagrywką (5–2), blokiem (9–7) i popełnili mniej błędów. MVP: Mateusz Malinowski (18/29 = 62% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe).

Bogdanka LUK Lublin ma po tym zwycięstwie 44 punkty (mecze 15–10) i zajmuje szóste miejsce w tabeli. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jest siódma z dorobkiem 38 punktów (mecze 13–12).

LUK: Jan Nowakowski, Mateusz Malinowski, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda, Tobias Brand – Thales Hoss (libero) oraz Jakub Nowosielski, Damian Schulz. Trener: Massimo Botti.
ZAKSA: Bartosz Bednorz, David Smith, Bartłomiej Kluth, Daniel Chitigoi, Andreas Takvam, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Dmytro Paszycki, Jakub Szymański. Trener: Adam Swaczyna.

Wyniki meczów 25. kolejki PlusLigi:

2024-02-29: MKS Ślepsk Malow Suwałki – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:2 (21:25, 25:13, 18:25, 25:19, 15:10)
2024-03-09: GKS Katowice – Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (25:21, 25:20, 20:25, 25:27, 9:15)
2024-03-09: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 30:28, 28:26, 20:25, 15:13)
2024-03-09: Barkom Każany Lwów – Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:19, 25:17, 26:24)
2024-03-10: Bogdanka LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:16, 25:21, 25:21)
2024-03-10: Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-10: KGHM Cuprum Lubin – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-11: Enea Czarni Radom – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).