Skra za trzy! Siatkarze z Bełchatowa nie rezygnują z walki o play-off

Robert MurawskiSiatkówka
Skra walczy o czołową ósemkę PlusLigi.

W spotkaniu 26. kolejki PlusLigi PGE GiEK Skra Bełchatów wygrała z GKS Katowice 3:1. Gospodarze dominowali w bloku, byli skuteczniejsi w ataku i pokonali niżej notowanego rywala, mimo kłopotów w trzecim secie. Zgarnęli komplet punktów i wciąż są w grze o czołową ósemkę.

Siatkarze PGE GiEK Skry na początku uzyskali minimalną przewagę (8:6), którą powiększyli w środkowej części seta (16:12). Mieli wyraźną przewagę w ataku, dominowali również w bloku (5–0 w całym secie). W końcówce kontrolowali sytuację, a ich wygraną 25:18 przypieczętował asem serwisowym Bartłomiej Lemański.

Początek drugiej odsłony był obiecujący w wykonaniu ekipy z Katowic – gdy asa posłał Davide Saitta, było 7:9. Wyrównana walka trwała jednak tylko do stanu 14:14, bo w dalszej części seta przewagę uzyskali bełchatowianie. Znów uruchomili blok, nadal byli skuteczni w ataku, dołożyli też zagrywkę. Gdy asem popisał się Bartłomiej Lipiński, gospodarze prowadzili 21:17. W końcówce kończyli akcje w ataku, a punktowy blok Lemańskiego ustalił wynik na 25:19.

W trzeciej partii, po wyrównanym początku, znów właściwy rytm złapali bełchatowianie. Poszła punktowa seria od stanu 9:10 do 15:10 przy zagrywkach Grzegorza Łomacza. Przyjezdni nie rezygnowali, zmniejszyli różnicę (15:13), a później odrobili straty (18:18). Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Goście mieli piłkę setową (23:24), ale skuteczny atak Lipińskiego rozpoczął grę na przewagi. Rozstrzygnął ją Marcin Waliński, kończąc długą wymianę skutecznym atakiem (25:27).

Bełchatowianie wyciągnęli wnioski z przegranego seta i od początku kolejnego zaczęli nadawać ton wydarzeniom na boisku (9:5). W środkowej części wypracowali sobie solidną zaliczkę (16:11). Goście próbowali jeszcze nawiązać walkę, zmniejszyli różnicę po ataku i asie Sebastiana Adamczyka (17:14). Siatkarze Skry utrzymali jednak przewagę. Lipiński posłał asa na wagę piłki meczowej (24:17), a ostatni punkt dołożył Dawid Konarski, obijając blok rywali (25:18).

Skrót meczu Skra - GKS:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Lipiński (21), Adrian Aciobanitei (16), Dawid Konarski (14), Bartłomiej Lemański (13) – PGE GiEK Skra; Lukas Vasina (17), Jakub Jarosz (17), Marcin Waliński (16) – GKS. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku (62%–50%) i dominowali w bloku (12–2). MVP: Bartłomiej Lipiński (15/20 = 75% skuteczności w ataku + 3 asy + 3 bloki).

PGE GiEK Skra Bełchatów – GKS Katowice 3:1 (25:18, 25:19, 25:27, 25:18)

Skra: Mateusz Poręba, Grzegorz Łomacz, Adrian Aciobanitei, Bartłomiej Lemański, Dawid Konarski, Bartłomiej Lipiński – Benjamin Diez (libero) oraz Przemysław Kupka, Iliya Petkov, Wiktor Nowak. Trener: Andrea Gardini.
GKS: Lukas Vasina, Bartłomiej Krulicki, Davide Saitta, Marcin Waliński, Łukasz Usowicz, Jakub Jarosz – Bartosz Mariański (libero) oraz Wiktor Mielczarek, Piotr Fenoszyn, Damian Domagała, Sebastian Adamczyk, Dawid Ogórek (libero), Maciej Wóz. Trener: Grzegorz Słaby.

Wyniki meczów 26. kolejki PlusLigi:

2024-03-13: PSG Stal Nysa – Bogdanka LUK Lublin 1:3 (21:25, 25:21, 25:27, 23:25)
2024-03-15: PGE GiEK Skra Bełchatów – GKS Katowice 3:1 (25:18, 25:19, 25:27, 25:18)
2024-03-15: Asseco Resovia Rzeszów – Enea Czarni Radom (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-16: Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-17: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-17: Aluron CMC Warta Zawiercie – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-18: Indykpol AZS Olsztyn – KGHM Cuprum Lubin (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-19: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Barkom Każany Lwów (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).