ZAKSA słabła z seta na set... Po efektownym otwarciu, klęska w meczu z Treflem

Robert MurawskiSiatkówka
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Treflem Gdańsk 1:3.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Treflem Gdańsk 1:3 w meczu 26. kolejki PlusLigi. Kędzierzynianie rozbili rywali w pierwszym secie, w drugim prowadzili już 15:11 i wówczas inicjatywę przejęli siatkarze Trefla, którzy zgarnęli w Hali Azoty komplet punktów. Gdańszczanie wskoczyli na piąte miejsce w tabeli, a ZAKSA utrudniła sobie rywalizację o grę w play-off.

W premierowej odsłonie kędzierzynianie bardzo szybko wypracowali sobie solidną zaliczkę. Po asie serwisowym Dmytro Paszyckiego prowadzili 7:3, a później 10:5. Nie tylko zagrywka była mocną bronią gospodarzy, byli oni skuteczniejsi w ataku i popełniali mniej błędów od rywali. Set toczył się w dość sennym tempie, bo goście długo nie byli w stanie włączyć się do gry. W efekcie w końcówce, po ataku Jakuba Szymańskiego, różnica wzrosła do dziesięciu oczek (21:11). Wygrana ZAKSY 25:16 stała się faktem po punktowym bloku.

Siatkarze ZAKSY uzyskali przewagę również na początku drugiej partii (10:7). Grali swobodnie, skutecznie i w pewnym momencie prowadzili już 15:11. Wówczas nastąpiło przebudzenie gdańszczan, którzy złapali kontakt (15:14), a w końcówce uzyskali przewagę. Kluczowa dla losów seta okazała się seria zagrywek Mikołaja Sawickiego – po jego dwóch asach było 19:23. W ostatnich akcjach nie wypuścili wygranej z rąk, a Kewin Sasak zamknął seta skutecznym atakiem (20:25).

Trzecia odsłona miała podobny scenariusz do poprzedniej. Od początku przewagę mieli gospodarze (8:6), a w środkowej części powiększyli ją do pięciu oczek – po ataku Bednorza prowadzili 15:10. Wtedy nastąpił kolejny w tym meczu zwrot akcji. Gdańszczanie popisali się punktową serią przy zagrywkach Lukasa Kampy (16:18) i przejęli inicjatywę. ZAKSA w końcówce wyraźnie spuściła z tonu, popełniała błędy, a goście pewnie zmierzali po wygraną. W ostatniej akcji skutecznie zaatakował Jordan Zaleszczyk (21:25).

W czwartym secie gdańszczanie poszli za ciosem i szybko uzyskali kilka punktów przewagi (4:8). Utrzymywali ją w środkowej części seta – po asie Kampy było 12:18. Kędzierzynianie nie byli w stanie zagrozić rywalom, ich gra wyraźnie się posypała, pojawiły się błędy, co bezlitośnie wykorzystali rywale. Część kibiców ZAKSY zaczęła wychodzić z hali jeszcze przed końcem meczu... Zepsuta zagrywka gospodarzy dała Treflowi piłkę meczową (16:24), a mecz zakończył efektownym atakiem Kampa (17:25).

Skrót meczu ZAKSA - Trefl:

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (18), Łukasz Kaczmarek (14), Dmytro Paszycki (13) – ZAKSA; Kewin Sasak (16), Jan Martinez (15), Mikołaj Sawicki (13) – Trefl. MVP: Lukas Kampa.

ZAKSA: Bartosz Bednorz, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Jakub Szymański, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Przemysław Stępień, Bartłomiej Kluth, Aleksander Śliwka, Daniel Chitigoi, Andreas Takvam. Trener: Adam Swaczyna.
Trefl: Jan Franchi Martinez, Karol Urbanowicz, Kewin Sasak, Mikołaj Sawicki, Jordan Zaleszczyk, Lukas Kampa – Voitto Köykkä (libero) oraz Piotr Orczyk, Patryk Niemiec, Jakub Czerwiński. Trener: Igor Juricić.

Wyniki i skróty meczów 26. kolejki PlusLigi:

2024-03-13: PSG Stal Nysa – Bogdanka LUK Lublin 1:3 (21:25, 25:21, 25:27, 23:25)
2024-03-15: PGE GiEK Skra Bełchatów – GKS Katowice 3:1 (25:18, 25:19, 25:27, 25:18)
2024-03-15: Asseco Resovia Rzeszów – Enea Czarni Radom 3:0 (25:18, 25:15, 25:19)
2024-03-16: Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa 3:0 (25:23, 25:23, 25:23)
2024-03-17: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 1:3 (25:16, 20:25, 21:25, 17:25)
2024-03-17: Aluron CMC Warta Zawiercie – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-18: Indykpol AZS Olsztyn – KGHM Cuprum Lubin (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-19: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Barkom Każany Lwów (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).