Niespodzianka w PlusLidze! Cenne punkty dla siatkarzy Cuprum

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn Alan Souza i Jake Hanes z KGHM Cuprum Lubin podczas meczu 26. kolejki PlusLigi.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali z KGHM Cuprum Lubin 2:3 w meczu 26. kolejki PlusLigi. Podopieczni trenera Pawła Ruska niespodziewanie wygrali po wyrównanym spotkaniu i zgarnęli dwa bardzo cenne w walce o utrzymanie punkty. Dzięki tej wygranej odskoczyli Enea Czarnym Radom na sześć oczek.

Premierowa partia toczyła się przy przewadze drużyny z Lubina, którzy już w pierwszych akcjach odskoczyli rywalom (1:5 – po asie Jake Hanesa). W pewnym momencie goście odskoczyli na pięć oczek (9:14, 11:16). Siatkarze Indykpolu AZS ruszyli do odrabiania strat i w końcówce wyrównali (22:22). Kluczowe akcje padły jednak łupem KGHM Cuprum. Dwie akcje skończył Alexander Berger (22:24), rywale jeszcze się obronili, ale Seweryn Lipiński zamknął seta atakiem ze środka (23:25).

W drugim secie również początkowo przeważali siatkarze Cuprum, którzy odskoczyli na cztery oczka (7:11). Olsztynianie ruszyli do odrabiania strat w środkowej części seta. Wygrali serię akcji i wyrównali (16:16), a po dwóch asach serwisowych Kamila Szymendery prowadzili 19:17. Końcówka przyniosła sporo emocji. Goście mieli dwie piłki setowe, ale rywalizację na przewagi rozstrzygnęli po swojej myśli siatkarze Indykpolu AZS – Alan Souza zagrywką i Cezary Sapiński blokiem zdobyli decydujące punkty (25:27).

Sporo emocji dostarczyła również kolejna partia. Przewagę znów uzyskała drużyna z Lubina (10:13), gospodarze gonili wynik, odrobili straty, co zaowocowało ciekawą końcówką. Błąd gości dał olsztynianom piłkę setową (23:24), ale po chwili zaatakował Hanes i rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. Rozstrzygnął ją asem serwisowym Alan (26:24).

W czwartej odsłonie, po wyrównanym początku (10:10), przewagę uzyskali siatkarze Cuprum (11:13, 15:18). Goście byli w tym secie skuteczniejsi w ataku, a olsztynianie tym razem nie zdołali odrobić strat w końcówce. Ważną akcję skończył Hanes (20:23), później wywalczył piłkę setową, a w ostatniej akcji gospodarze popełnili błąd dotknięcia siatki (21:25).

Tie-breaka lepiej rozpoczęli przyjezdni, którzy odskoczyli na cztery oczka po asie Kamila Kwasowskiego (3:7). Później jeszcze powiększyli przewagę (6:11) i spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Punktowy blok dał im piłkę meczową (8:14), rywale obronili się w dwóch akcjach, ale przestrzelona zagrywka zakończyła rywalizację (10:15).

Skrót meczu Indykpol AZS - Cuprum:

Najwięcej punktów: Alan Souza (26), Cezary Sapiński (15), Manuel Armoa (14), Szymon Jakubiszak (10) – Indykpol AZS; Jake Hanes (29), Kamil Kwasowski (16), Alexander Berger (12), Paweł Pietraszko (10) – KGHM Cuprum. MVP: Paweł Pietraszko (8/11 = 73% skuteczności w ataku + 2 bloki).

Indykpol AZS: Kamil Szymendera, Cezary Sapiński, Joshua Tuaniga, Manuel Armoa, Szymon Jakubiszak, Alan Souza – Jakub Ciunajtis (libero) oraz Kacper Sienkiewicz, Jakub Majchrzak, Karol Jankiewicz, Kuba Hawryluk (libero). Trener: Javier Weber.
KGHM Cuprum: Alexander Berger, Seweryn Lipiński, Jake Hanes, Kamil Kwasowski, Paweł Pietraszko, Danilo Gelinski – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Wojciech Ferens, Hubert Węgrzyn. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki i skróty meczów 26. kolejki PlusLigi:

2024-03-13: PSG Stal Nysa – Bogdanka LUK Lublin 1:3 (21:25, 25:21, 25:27, 23:25)
2024-03-15: PGE GiEK Skra Bełchatów – GKS Katowice 3:1 (25:18, 25:19, 25:27, 25:18)
2024-03-15: Asseco Resovia Rzeszów – Enea Czarni Radom 3:0 (25:18, 25:15, 25:19)
2024-03-16: Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa 3:0 (25:23, 25:23, 25:23)
2024-03-17: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 1:3 (25:16, 20:25, 21:25, 17:25)
2024-03-17: Aluron CMC Warta Zawiercie – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (24:26, 24:26, 25:22, 25:20, 15:10)
2024-03-18: Indykpol AZS Olsztyn – KGHM Cuprum Lubin 2:3 (23:25, 27:25, 26:24, 21:25, 10:15)
2024-03-19: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Barkom Każany Lwów (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).