Podrażnili mistrza! Jastrzębski Węgiel stracił punkt z drużyną z dołu tabeli

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarze Ślepska urwali punkt liderowi tabeli.

Ślepsk Malow Suwałki przegrał z Jastrzębskim Węglem 2:3 w meczu 27. kolejki PlusLigi. Lider tabeli pewnie wygrał premierową partię, ale w dwóch kolejnych oddał inicjatywę rywalom. Mistrzowie Polski w porę się jednak przebudzili, doprowadzili do tie-breaka i byli górą w decydującym secie.

Jastrzębianie od początku meczu starali się narzucić rywalom swoją grę i po dwóch punktowych blokach odskoczyli na trzy oczka (2:5). W środkowej części seta mistrzowie Polski odjechali gospodarzom (7:14). Grali skutecznie w ataku i pewnie zmierzali po wygraną w tej partii. W ostatniej akcji seta Jean Patry zaatakował po bloku rywali (18:25).

Druga odsłona przyniosła zdecydowanie lepszą grę drużyny z Suwałk. Po wyrównanym początku, gospodarze uzyskali trzy oczka zaliczki (10:7), później asa dołożył Bartosz Filipiak (14:10). Siatkarze Ślepska grali skutecznie w ofensywie i utrzymywali przewagę w kolejnych akcjach (16:12, 21:15). Przestrzelona zagrywka gości dała im ostatni punkt (25:20).

W trzeciej partii suwalczanie kontynuowali bardzo dobrą grę i już od początku uzyskali punktową zaliczkę (4:1). Jastrzębianie próbowali odrobić straty, w środkowej części seta mieli kontakt z przeciwnikiem, Ślepsk jednak wszedł w końcówkę przy wyraźnej przewadze 21:16. Mistrzów Polski stać było na jeszcze jeden zryw i znów zbliżyli się do rywali (23:22). Zmorą jastrzębian w tym secie były jednak błędy własne i w decydującym momencie podarowali rywalom dwa punkty psując zagrywki (25:23).

Podrażnieni jastrzębianie z większym animuszem rozpoczęli kolejnego seta. Ich mocną bronią była zagrywka – dwa asy posłał Jean Patry (3:6), później kolejnego dołożył Tomasz Fornal (7:13). Dobry serwis, skuteczna gra w ataku i błędy rywali pozwoliły przyjezdnym zbudować wyraźną przewagę (12:19). W końcówce Patry dołożył kolejną punktową zagrywkę (15:23), a pewna wygrana Jastrzębskiego Węgla stała się faktem po skutecznym ataku Fornala (17:25).

W tie-breaku dominowali mistrzowie Polski, którzy mieli cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (4:8). Połowę punktów w pierwszej części seta dały im błędy własne gospodarzy, którzy również w końcówce nie ustrzegli się pomyłek. To ułatwiło zadanie ekipie z Jastrzębia-Zdroju. Jurij Gladyr wywalczył piłkę meczową, a po chwili Rafał Szymura zakończył rywalizację skutecznym atakiem (8:15).

Skrót meczu Ślepsk Malow – Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Bartosz Filipiak (19), Paweł Halaba (13), Ziga Stern (12) – Ślepsk Malow; Jean Patry (23), Rafał Szymura (23), Tomasz Fornal (19) – Jastrzębski Węgiel. Asy serwisowe (4–8), punktowe bloki (5–11), skuteczność w ataku (48%–60%) po stronie gości; gospodarze popełnili mniej błędów własnych, choć ich pomyłki w tie-breaku okazały się kluczowe dla wyłonienia zwycięzcy. MVP: Rafał Szymura (18/34 = 53% skuteczności w ataku + 2 asy + 3 bloki).

Ślepsk Malow: Ziga Stern, Jakub Macyra, Bartosz Filipiak, Paweł Halaba, Konrad Stajer, Matias Sanchez – Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Maksim Buculjević, Paweł Filipowicz (libero), Bartosz Firszt. Trener: Dominik Kwapisiewicz.
Jastrzębski Węgiel: Moustapha M'Baye, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jarosław Macionczyk, Ryan Sclater, Mateusz Jóźwik, Jurij Gladyr. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki meczów 27. kolejki PlusLigi:

2024-03-22: Trefl Gdańsk – PSG Stal Nysa 1:3 (25:23, 22:25, 24:26, 24:26)
2024-03-22: Barkom-Każany Lwów – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (19:25, 25:20, 25:18, 25:22)
2024-03-23: KGHM Cuprum Lubin – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (19:25, 25:19, 30:28, 22:25, 15:12)
2024-03-24: Bogdanka LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (15:25, 17:25, 25:23, 25:14, 16:14)
2024-03-24: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Jastrzębski Węgiel 2:3 (18:25, 25:20, 25:23, 17:25, 8:15)
2024-03-24: Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE GiEK Skra Bełchatów (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-25: Enea Czarni Radom – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-25: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).