Przepychanki, kłótnie i zwroty akcji. Polacy z Walijczykami toczyli prawdziwe bitwy

Przepychanki, kłótnie i zwroty akcji. Polacy z Walijczykami toczyli prawdziwe bitwy
fot. Cyfrasport/PAP
Grzegorz Lato, Andrzej Juskowiak i Maciej Żurawski (w rogu). Piotr Zieliński (z prawej)

Już we wtorkowy wieczór reprezentacja Polski zagra o "być albo nie być" na tegorocznych mistrzostwach Europy w Niemczech. Podopieczni Michała Probierza w finale baraży zmierzą się na wyjeździe z Walią. Historia starć obu drużyn zdecydowanie przemawia na korzyść Biało-Czerwonych.

Nie ma zbyt wiele nacji, z którymi nasza reprezentacja miałaby tak korzystny bilans spotkań jak właśnie z Walijczykami. Dotychczas mierzyliśmy się z nimi dziesięciokrotnie, z czego aż siedmiokrotnie udało się schodzić z boiska zwycięsko. Wyspiarze z tego kraju nam po prostu "leżą".

 

Pierwsza potyczka walijsko-polska nie była jednak udana dla nas, chociaż w tym kontekście idealnie pasowałoby powiedzenie "złe miłego początki". W marcu 1973 roku podopieczni Kazimierza Górskiego rozpoczęli zmagania o awans na mistrzostwa świata w RFN. Zaczęło się bardzo źle - od porażki na wyjeździe z Walią 0:2, co nie napawało optymizmem przed starciem z Anglikami.

 

Co było później, doskonale wiemy. Skazani na niepowodzenie Polacy szybko pozbierali się, ucierając nosa dwóm ekipom z Wysp Brytyjskich. W rewanżu z Walią pół roku później Biało-Czerwoni nie dali już jej szans, zwyciężając 3:0. Ostatecznie udało się wywalczyć awans na mundial - po 36 latach przerwy, kosztem Walii, ale przede wszystkim Anglii. Reszta jest historią, która na stałe zapisała się w podręcznikach.

 

Grzegorz Lato w meczu przeciwko Walii w ramach el. MŚ '74 (fot. PAP)
Grzegorz Lato w meczu przeciwko Walii w ramach el. MŚ '74 (fot. PAP)

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Hajto ostro o kadrze Probierza przed Walią. "Jestem załamany"

 

Na kolejny mecz z Walią przyszło nam czekać prawie 18 lat. W maju 1991 roku zagraliśmy z nimi na niwie towarzyskiej. Wówczas padł bezbramkowy remis - podobnie jak niespełna dekadę później, ale już w ramach eliminacji mistrzostw świata do Korei Południowej i Japonii.

 

Podopieczni Jerzego Engela rozpędzali się z każdym spotkaniem, w efekcie zapewnili sobie kwalifikację jako pierwsza drużyna z Europy. Bardzo ważne zwycięstwo udało się odnieść w Cardiff w czerwcu 2001 roku. Zaczęło się źle, bo od straconego gola już w 14. minucie. Jeszcze przed przerwą wyrównał Emmanuel Olisadebe, natomiast bramkę na wagę triumfu zdobył w 72. minucie Paweł Kryszałowicz.

 

Tamto spotkanie zostało zapamiętane jako bardzo ostre, a momentami nawet brutalne. Piłkarze skakali sobie do gardeł, walczyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Nie brakowało ostrych spięć. Do dzisiaj wielu pamięta "wymianę zdań" pomiędzy Tomaszem Hajto a Robbie Savage'em.

 

Piotr Świerczewski, a w tle Ryan Giggs w starciu w ramach el. MŚ 2002 (fot. PAP)
Piotr Świerczewski, a w tle Ryan Giggs w starciu w ramach el. MŚ 2002 (fot. PAP)

 

 

Tak się akurat złożyło, że w walce o kolejny mundial znowu los skrzyżował obie reprezentacje. I kolejny raz znacznie lepsze wspomnienia mieli Polacy. Ekipa dowodzona przez Pawła Janasa wygrała w Cardiff 3:2. Zwycięstwo udało się zapewnić w samej końcówce. Przebieg tamtego meczu był bardzo podobny do tego sprzed trzech lat. Najpierw prowadzenie Walii, ale finisz należał do naszych za sprawą Tomasza Frankowskiego, Macieja Żurawskiego i Jacka Krzynówka.

 

Niecały rok później doszło do rewanżu na stadionie Legii. Wówczas padła tylko jedna bramka - z rzutu karnego autorstwa Żurawskiego. Polacy ponownie cieszyli się z wygranej, a niedługo później z awansu na mistrzostwa świata w Niemczech.

 

Maciej Żurawski z rzutu karnego zapewnił zwycięstwo Polsce przeciwko Walii w el. MŚ 2006 (fot. PAP)
Maciej Żurawski z rzutu karnego zapewnił zwycięstwo Polsce przeciwko Walii w el. MŚ 2006 (fot. PAP)

 

 

11 lutego 2009 roku odbyło się drugie w historii starcie towarzyskie pomiędzy Polską a Walią. Znowu udało się odnieść skromne zwycięstwo 1:0. Na listę strzelców wpisał się Roger Guerreiro.

 

Najnowsza historia batalii polsko-walijskich to 2022 rok i Liga Narodów. We Wrocławiu podopieczni Czesława Michniewicza wygrali 2:1, a w rewanżu w Cardiff zwyciężyli 1:0, tym samym zapewniając sobie utrzymanie w najwyższej dywizji. W obu spotkaniach na listę strzelców wpisał się Karol Świderski, który oprócz Żurawskiego jest jedynym piłkarzem z dubletem przeciwko Walijczykom. Piłkarz Hellasu Werona jest również w obecnej kadrze, więc ma szansę poprawić swój bilans.

 

Walijczycy czekają już ponad 50 lat na drugie w historii zwycięstwo z Polską. Gdyby sugerować się wyłącznie wspomnieniami, Biało-Czerwoni nie powinni mieć problemów z pokonaniem Wyspiarzy. Jaki zatem rozdział do tej historii dopisze Probierz i jego ekipa?

 

Historia meczów Polski z Walią:

 

Walia - Polska 2:0 (28.03.1973 - El. MŚ)
Polska - Walia 3:0 (26.09.1973 - El. MŚ)
Polska - Walia 0:0 (29.05.1991 - towarzyski)
Polska - Walia 0:0 (11.10.2000 - El. MŚ)
Walia - Polska 1:2 (02.06.2001 - El. MŚ)
Walia - Polska 2:3 (13.10.2004 - El. MŚ)
Polska - Walia 1:0 (07.09.2005 - El. MŚ)
Walia - Polska 0:1 (11.02.2009 - towarzyski)
Polska - Walia 2:1 (01.06.2022 - Liga Narodów)
Walia - Polska 0:1 (25.09.2022 - Liga Narodów)

 

Bilans:

 

Liczba meczów: 10
Zwycięstwa Polski: 7
Remisy: 2
Zwycięstwa Walii: 1
Bramki: 13-6

 

Strzelcy goli dla Polaków w meczach z Walią:

 

2 - Karol Świderski, Maciej Żurawski
1 - Jakub Kamiński, Roger Guerreiro, Tomasz Frankowski, Jacek Krzynówek, Emmanuel Olisadebe, Paweł Kryszałowicz, Robert Gadocha, Grzegorz Lato, Jan Domarski

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie