MŚ w hokeju: Wysokie zwycięstwa Finlandii i Słowacji

Oliver Kapanen w ataku na bramkę rywali w meczu Finlandia - Wielka Brytania

W pierwszym niedzielnym meczu grupy A mistrzostw świata w hokeju na lodzie Finlandia pokonała Wielką Brytanię aż 8:0. Z kolei w grupie B, w której występuje reprezentacja Polski, Słowacja pewnie wygrała z Kazachstanem 6:2.

Finowie, druga drużyna rankingu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF), przystępowali do spotkania z Brytyjczykami z pozycji zdecydowanego faworyta i wywiązali się z tej roli doskonale.

Zawodnicy trenera Jukki Jalonena w pierwszej tercji zdobyli tylko jednego gola - w 17. minucie wynik spotkania otworzył Oliver Kapanen. Druga część meczu była już popisem fińskiej drużyny, która po trafieniach Jessego Puljujarviego, Jerego Innali, Jusso Riikoli, Ollego Maatty oraz drugiej bramce Kapanena schodziła na przerwę wygrywając aż 6:0. W ostatniej tercji brytyjskiego bramkarza pokonali jeszcze Mikko Lehtonen oraz ponownie Kapanen.

W całym meczu Finowie oddali aż 47 strzałów na bramkę, ich rywale tylko 14.

Dla "Suomich" to pierwsze zwycięstwo w turnieju, po piątkowej porażce z gospodarzami mistrzostw Czechami po rzutach karnych (0:1). Brytyjczycy, zwycięzcy mistrzostw świata dywizji I A sprzed roku, przegrali po raz drugi - w sobotę ulegli broniącej tytułu Kanadzie 2:4.

Pierwsze spotkanie dnia w grupie B również zakończyło się wysokim zwycięstwem wyżej notowanego zespołu. Słowacy po piątkowej przegranej z Niemcami 4:6, tym razem okazali się zdecydowanie lepsi od Kazachów. Dziewiąta drużyna światowego rankingu już po pierwszych dwudziestu minutach wygrywała 3:0 (gole Martina Pospisila), Martina Fasko-Rudasa i Matusa Sukela), a potem kontrolowała sytuację, ostatecznie zwyciężając 6:2. Dla Kazachstanu, który w sobotę pokonał 3:1 Francję, to pierwsza porażka w mistrzostwach.

Słowacy, podobnie jak Finowie, mieli nad rywalami dużą przewagę w strzałach na bramkę - 42 do 16.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie:

Grupa A (Praga)

Finlandia - Wielka Brytania 8:0 (1:0, 5:0, 2:0)

Gole: Oliver Kapanen 17, 37, 53, Jesse Puljujarvi 21, Jere Innala 25, Juuso Riikola 33, Olli Maatta 39, Mikko Lehtonen 47.

Grupa B (Ostrawa)

Słowacja - Kazachstan 6:2 (3:0, 1:1, 2:1)

Gole: Martin Pospisil 12, 42, Martin Fasko-Rudas 13, Matus Sukel 18, Libor Hudacek 29, Lukas Cingel 46 - Alichan Assetow 23, Alichan Omirbekow 52.