4:0! Pierwsze zwycięstwo polskich siatkarzy w sezonie

Robert MurawskiSiatkówka
Polscy siatkarze wygrali z Ukrainą w towarzyskim meczu rozegranym w Sosnowcu.

Polska wygrała z Ukrainą 4:0 w towarzyskim meczu reprezentacji siatkarzy rozegranym w Arenie Sosnowiec. Spotkanie było dla polskiej kadry elementem przygotowań do Ligi Narodów. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia pewnie pokonali osłabionych w tym sezonie rywali.

Na początku meczu minimalną przewagę uzyskali Ukraińcy (4:7), ale gospodarze szybko odwrócili wynik (10:8). Polscy siatkarze uzyskali przewagę (15:12), ale w środkowej części seta rywale zdołali jeszcze odrobić straty (16:16). Końcówka należała jednak do Polaków, którzy byli skuteczniejsi w ataku i dobrze grali blokiem. W ostatniej akcji seta rywale nie poradzili sobie z zagrywką Artura Szalpuka (25:21).

W drugiej partii, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali siatkarze z Ukrainy (8:10, 10:13), Polacy zdołali jednak odrobić straty i końcowe fragmenty seta znów rozegrali po swojej myśli. Nadal byli skuteczniejsi w ataku, a rywale popełniali sporo błędów. Wynik na 25:21 ustalił skutecznym atakiem dobrze dysponowany w tej partii Karol Butryn.

Trzecia odsłona toczyła się przy przewadze reprezentacji Ukrainy (8:10, 13:16). Sporo było chaosu i błędów po obu stronach siatki. Polacy znów odrobili straty – po ataku Butryna było 17:17, tym razem jednak losy seta ważyły się do samego końca. Punktowy blok dał przyjezdnym piłkę setową (23:24), ale trzy kolejne akcje padły łupem Polaków. Aleksander Śliwka zaatakował po dłoniach rywali, gospodarze zatrzymali rywali blokiem, a ostatni punkt wywalczył Bartosz Bednorz (26:24).

Obaj selekcjonerzy umówili się na rozegranie czterech setów. W dodatkowej partii siatkarze reprezentacji Polski szybko uzyskali solidną zaliczkę (10:6), którą powiększyli w środkowej części seta (17:10). Polacy przycisnęli rywali, grali skutecznie, a goście znów popełniali błędy. Po skutecznym ataku Bartłomieja Bołądzia różnica przekroczyła dziesięć oczek (22:11). Blok dał reprezentacji Polski piłkę meczową (24:15), a Mateusz Poręba zakończył rywalizację skutecznym atakiem ze środka (25:15).

Skrót meczu Polska - Ukraina:

Reprezentację Ukrainy prowadzi od tego sezonu Raul Lozano – były selekcjoner reprezentacji Polski siatkarzy. Jego asystentem jest Piotr Graban, trener Projektu Warszawa. Obaj mają spory problem, bo z występów w kadrze w obecnym sezonie zrezygnowało kilku czołowych ukraińskich siatkarzy z Olegiem Płotnickim na czele.

Polscy siatkarze na inaugurację sezonu przegrali w katowickim Spodku 1:3 z Niemcami. W drugim towarzyskim starciu przeciwko Ukrainie odnieśli więc pierwsze zwycięstwo. Teraz czeka ich rywalizacja w turnieju Ligi Narodów w Antalyi, którą rozpoczną 22 maja. Zmierzą się kolejno z USA, Kanadą, Holandią oraz Słowenią.

Polska – Ukraina 4:0 (25:21, 25:21, 26:24, 25:15)

Polska: Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Karol Butryn, Artur Szalpuk, Szymon Jakubiszak, Mateusz Poręba – Kuba Hawryluk (libero) oraz Marcin Komenda, Kamil Semeniuk, Bartłomiej Bołądź, Bartosz Bednorz, Kamil Szymura, Sebastian Adamczyk. Trener: Nikola Grbić.
Ukraina: Serhii Jewstratow, Maksym Drozd, Dmytro Janczuk, Wiktor Szapowal, Jurij Semeniuk, Jewhenij Kisiljuk – Oleksandr Boiko (libero) oraz Jarosław Pampuszko, Danyło Urywkin, Dmytro Dołgopołow, Oleksandr Nalożnyj, Mykyta Luban, Mykołą Rudnickij, Oleksandr Kowal. Trener: Raul Lozano.