Trwa zwycięska seria polskich siatkarek! Serbia pokonana na powitanie z Arlington

Polskie siatkarki wygrały z Serbią w turnieju VNL 2024 w amerykańskim Arlington.

Polska wygrała z Serbią 3:1 w pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów siatkarek w Arlington. Drużyna trenera Stefano Lavariniego odniosła piąte zwycięstwo w VNL 2024, choć straciła pierwszego seta. Serbia wystąpiła bez swych największych gwiazd. W polskiej ekipie po raz pierwszy w tym sezonie zagrała Joanna Wołosz.

Pierwsze akcje tego spotkania padły łupem Polek (4:0), które po udanym otwarciu, powiększały przewagę. Po asie Natalii Mędrzyk było 9:4, gdy Magdalena Stysiak efektownie uderzyła po skosie – 13:7. Polki miały wyraźną przewagę w ataku i pewnie zmierzały po wygraną w tym secie. Wynik na 25:16 ustaliła uderzeniem ze środka Magdalena Jurczyk.

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku (7:7), oglądaliśmy fragment dobrej gry reprezentacji Serbii (10:12). Polki odwróciły wynik, po asie Jurczyk prowadziły 16:13. Serbki odrobiły straty (18:18) i losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Trzy akcje od stanu 23:22 wygrała Serbia – Mina Mijatovic atakiem z przechodzącej piłki wywalczyła piłkę setową, a po chwili blok zamknął tę część meczu (23:25). Polki przegrały pierwszego seta w tej edycji VNL.

Trzecią partię lepiej rozpoczęła reprezentacja Polski (8:2). Rywalki próbowały gonić wynik (9:6), ale środkowa część seta to popis Polek, które skutecznie prezentowały się w ofensywie (18:12). Później poszła punktowa seria i po ataku Malwiny Smarzek różnica wzrosła do dziesięciu oczek (23:13). Serbki wygrały kilka akcji w końcówce, ale uderzenie Smarzek po bloku ustaliło wynik na 25:18.

Set numer cztery to dobre otwarcie Serbek (3:6). Polki wyrównały, ale w środkowej części seta rywalki odbudowały przewagę (11:14). Skuteczna gra Stysiak pozwoliła odrobić straty (15:15). Polki złapały właściwy rytm i w końcówce uzyskały przewagę. Po ataku Mędrzyk było 21:19. Martyna Łukasik wywalczyła piłkę meczową, a blok w kolejnej akcji przesądził o zwycięstwie Polek (25:22).

Skrót meczu Polska - Serbia:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (23), Natalia Mędrzyk (18) – Polska; Katarina Lazovic (14), Aleksandra Uzelac (12), Vanja Bukilic (11), Ana Bjelica (10) – Serbia. Polki były skuteczniejsze w ataku i popełniły mniej błędów od rywalek.

Polskie siatkarki rywalizację w tegorocznej edycji VNL rozpoczęły w tureckiej Antalyi. Pokonały tam kolejno Włochy 3:0, Francję 3:0, Holandię 3:0 oraz Japonię 3:0. Po wygranej z Serbią 3:1 na otwarcie turnieju w Arlington nadal zajmują pierwsze miejsce w tabeli. W kolejnych meczach zagrają z Koreą Południową (czwartek 30 maja), Niemcami (piątek 31 maja) oraz USA (sobota 1 czerwca).

Polska – Serbia 3:1 (25:16, 23:25, 25:18, 25:22)

Polska: Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Joanna Wolosz ©, Natalia Mędrzyk, Magdalena Jurczyk – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Malwina Smarzek, Katarzyna Wenerska, Monika Fedusio. Trener: Stefano Lavarini.
Serbia: Katarina Lazovic, Minja Osmajic, Sladana Mirković, Aleksandra Uzelac, Hena Kurtagic, Ana Bjelica © – Teodora Pusic (libero) oraz Sara Lozo, Vanja Bukilic, Bojana Milenkovic, Marija Miljevic. Trener: Giovanni Guidetti.

Sędziowie: Andrea Puecher (Włochy) /Wim Cambre (Belgia).