Real Madryt wygrał Ligę Mistrzów!

Real Madryt po raz 15. w historii klubu sięgnął po Puchar Europy! W finale Ligi Mistrzów podopieczni Carlo Ancelottiego pokonali Borussię Dortmund 2:0. Gole dla zespołu "Królewskich" strzelili Dani Carvajal i Vinicius Junior. Skrót finału Ligi Mistrzów 2024 w załączonym materiale wideo.

Początek spotkania był dość kuriozalny. Mecz został przerwany w 44. sekundzie, ponieważ na boisko wbiegło kilku kibiców. Grę wznowiono, dopiero gdy służby uporały się z intruzami.

W pierwszej połowie więcej dogodnych szans do strzelenia gola stwarzali sobie dortmundczycy. Po raz pierwszy bramce Thibaulta Courtois zagrozili w 14. minucie gry, kiedy to obok bramki uderzył Julian Brandt. Siedem minut później fenomenalne podanie za linię obrony otrzymał Karim Adeyemi. Niemiec w sytuacji „sam na sam” minął bramkarza Realu, ale wypuścił sobie piłkę zbyt daleko.

Kilkadziesiąt sekund później świetną szansę miał Niclas Fullkrug. Napastnik BVB uderzył jednak w słupek bramki Courtois. Napór drużyny Edina Terzicia nie ustawał. W 29. minucie gry prostopadłe podanie otrzymał Adeyemi. 22-latek wykorzystał swoją szybkość, zostawił w tyle obrońców i dobiegł do piłki. Następnie oddał strzał, który z trudem obronił golkiper „Królewskich”.

W 35. minucie żółtą kartką ukarany został Vinicius Junior. Brazylijczyk ostrym wślizgiem zaatakował Gregora Kobela. Powtórki pokazały, że gdyby gracz Realu mocniej trafił bramkarza Borussii, to mógłby nawet otrzymać czerwoną kartkę.

Przed przerwą świetnie z dystansu uderzał Marcel Sabitzer, ale ponownie na posterunku był Courtois. Po upływie pierwszych 45 minut i doliczonego czasu gry na tablicy wyników widniał rezultat 0:0. Niespodziewanie jednak to ekipa z Dortmundu była stroną dominującą.

Po zmianie stron Real zaczął dochodzić do głosu. W 49. minucie niebezpiecznie z rzutu wolnego uderzał rozgrywający swój ostatni mecz w barwach „Królewskich” Toni Kroos. W tej sytuacji efektowną interwencją popisał się Kobel. Dwie minuty później groźnie głową strzelał Dani Carvajal, ale piłka przefrunęła nad poprzeczką.

Borussia odpowiedziała atakiem z 63. minuty meczu. Strzał głową Fullkruga obronił jednak Courtois. Sześć minut później o krok od gola na 1:0 był Real. Po bardzo dobrym dośrodkowaniu z prawego skrzydła nieznacznie z piłką w polu karnym minął się Jude Bellingham. W 72. minucie gry na boisku pojawił się Marco Reus, dla którego był to ostatni mecz w barwach BVB.

Dwie minuty później „Królewscy” w końcu dopięli swego. Kroos zacentrował z rzutu rożnego na bliższy słupek. Tam spod opieki obrońcy uwolnił się Carvajal. Gracz Realu głową skierował futbolówkę do siatki. Sektory zajmowane przez kibiców Realu oszalały. Chwilę potem mogło być 2:0, ale stuprocentowej okazji nie wykorzystał Bellingham.

„Królewscy” nadal atakowali. Przełożyło się to na drugie trafienie. W 83. minucie Ian Maatsen popełnił błąd i podał piłkę pod nogi Viniciusa. Brazylijczyk wykorzystał szansę i z bliskiej odległości pokonał Kobela. Kilka minut później w końcu do siatki trafiła Borussia, ale radość dortmundczyków nie trwała długo. Strzelający Fullkrug znalazł się na pozycji spalonej.

Ostatecznie więcej bramek na Wembley tego wieczoru nie zobaczyliśmy. Real wygrał i po raz 15. w swojej historii sięgnął po Puchar Europy.