Przełom we French Open, to już pewne. 20 lat i koniec!

Dwadzieścia lat dominacji we French Open. To koniec!

Tegoroczna edycja turnieju rozgrywanego na kortach im. Rolanda Garrosa zapisze się w historii jako jedna z najbardziej wyjątkowych. Wszystko to z powodu... wycofania się z rywalizacji Novaka Djokovicia.

Lider światowego rankingu w 1/8 finału (czwarta runda) French Open mierzył się z Francisco Cerundolo. Morderczy bój trwał cztery godziny i 39 minut. Zwycięsko wyszedł z niego Serb 6:1, 5:7, 3:6, 7:5, 6:3. W trakcie meczu najlepszy tenisista świata kilkukrotnie skorzystał z pomocy medycznej - miał masowaną łydkę i okolice kolana.

O dyskomforcie, jakiego doświadczał w całym meczu, Djoković powiedział podczas  pomeczowej konferencji prasowej.

- Od kilku tygodni mam problem z kolanem, ale nie jest to poważna sprawa. Potem poślizgnąłem się w drugim secie i poczułem ból. Brałem dużo leków przeciwbólowych i zaczęły działać pod koniec czwartego - powiedział Serb.

Szokujące słowa pojawiły się chwilę później.

- Nie wiem, czy zagram w ćwierćfinale, poczekamy i zobaczymy - zakończył najlepszy tenisista świata.

We wtorkowe popołudnie spełniły się najgorsze przewidywania. Djoković wycofał z dalszej rywalizacji we French Open. Absencja wielkoszlemowego mistrza spowoduje, że pierwszy raz od 20 lat Rolanda Garrosa wygra tenisista spoza czwórki - Djoković, Rafael Nadal, Roger Federer, Stanislas Wawrinka. Ostatni raz innym tenisistą wygrywającym French Open był Argentyńczyk Gaston Gaudio, który dokonał tego w 2004 roku.

Spośród "wielkiej czwórki" najczęściej na francuskiej mączce triumfował Nadal - aż 14 razy. Trzy razy natomiast wygrywał obecny lider rankingu ATP, a Szwajcarzy odnieśli po jednym zwycięstwie.

Szansę na zapisanie się w historii French Open i zakończenie dominacji "wielkiej czwórki" mają: Casper Ruud (który awansował do półfinału po walkowarze Djokovicia) oraz Alexander Zverev/Alex De Minaur, (wygrany zmierzy się w półfinale z Ruudem), Carlos Alcaraz/Jannik Sinner (półfinał).