Kapitalny występ dał kwalifikację! Polak jedzie na igrzyska

Mateusz Polaczyk wywalczył kwalifikację olimpijską.

Mateusz Polaczyk zajął drugie miejsce w slalomie K1 w zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie górskim w Pradze. Nie powiodło się natomiast Klaudii Zwolińskiej. Mistrzyni Europy w tej olimpijskiej konkurencji nie awansowała do finału, uzyskując w eliminacjach jedenasty wynik.

Polaczyk ustąpił tylko Włochowi Giovanniemu Di Gennaro, z którym przegrał o 2,21 s. Trzeci, ze stratą 2,28 s, był Czech Jakub Krejci. Pozostali reprezentanci Polski nie zakwalifikowali się do 10-osobowego finału. Michał Pasiut był w eliminacjach 14., a Dariusz Popiela dopiero 57.

Jak poinformował Polski Związek Kajakowy, dobry występ w Pradze zapewnił Polaczykowi kwalifikację olimpijską, o którą w wewnętrznych eliminacjach rywalizował z Popielą.

W finale kobiet triumfowała Francuzka Emma Vuitton, wyprzedzając o 0,17 s Australijkę Jessicę Fox oraz o 0,28 s Niemkę Ricardę Funk. Zwolińskiej do awansu do finału zabrakło 0,68 s. Druga z Polek, Dominika Brzeska, zajęła w eliminacjach 36. pozycję.

W ubiegłym roku Zwolińska zdobyła brązowy medal w slalomie K1 mistrzostw świata na torze w Lee Valley pod Londynem, uzyskując jednocześnie kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Na poprzednich igrzyskach w Tokio była w tej konkurencji piąta.