Zaskoczenie! 18-latek został mistrzem Polski

Niespodziewanym zwycięstwem 18-letniego kajakarza Alexa Boruckiego zakończyła się rywalizacja w jedynkach na 500 m w mistrzostwach Polski w Bydgoszczy. Złote medale wywalczyli m.in. Sylwia Szczerbińska, Wiktor Głazunow, Rafał Rosolski i Dominika Putto.

Borucki (KKW 1929 Kraków) to niezwykle utalentowany zawodnik i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy juniorów. W finale na 500 m przyszło mu się zmierzyć z dużo starszymi i bardziej doświadczonymi rywalami, ale po pasjonującym finiszu pokonał o 0,17 s Sławomira Witczaka, który niedawno triumfował w zawodach Pucharu Świata w Poznaniu. Dopiero czwarty był Przemysław Korsak, posiadający kwalifikację olimpijską.

Na dystansie 1000 m po raz kolejny mistrzem Polski został Rosolski, który wygrał z dużą przewagą.

W rywalizacji kajakarek na 500 m też nie brakowało emocji. Wygrała Putto, która linię mety minęła o zaledwie 0,14 s przed Anną Puławską. Trzecia była Karolina Naja, która w sobotę dwukrotnie stanęła na podium, bo na 1000 m zdobyła srebrny medal. Na tym dystansie triumfowała Justyna Iskrzycka, a czwarta była Marta Walczykiewicz, trenująca poza kadrą. Wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro wystartuje także w niedzielę na swoim koronnym dystansie 200 m, gdzie będzie jedną z kandydatek do podium.

W wyścigu kanadyjkarzy w jedynkach na 1000 m niespodzianki nie było - po raz siódmy z rzędu zwyciężył Wiktor Głazunow i tym samym przypieczętował swoją nominację na igrzyska. Na dystansie połowie krótszym triumfował Norman Zezula.

Przed mistrzostwami kraju rozegrano dwa wyścigi kwalifikacyjne, których celem było wyłonienie osad na igrzyska. W rywalizacji kajakarek ubiegłoroczne wicemistrzynie świata Martyna Klatt i Helena Wiśniewska pokonały Iskrzycką oraz Putto i zapewniły sobie prawo startu w Paryżu.

Z kolei w rywalizacji kanadyjkarek sztab szkoleniowy postanowił złożyć osadę z najlepszej sprinterki - Doroty Borowskiej oraz Szczerbińskiej, która z kolei jest najlepszą zawodniczką w kraju na 500 m. Obie kanadyjkarki pływały już razem, ale wiele lat temu - w 2018 roku zdobyły srebrny medal mistrzostw świata w dwójce na 200 m, a potem Borowska skupiła się już wyłącznie na jedynce. Do wspólnych treningów wróciły dopiero przed kilkunastoma dniami podczas zgrupowania w Wałczu. W biegu kwalifikacyjnym Szczerbińska z Borowską wygrały z duetem Katarzyna Szperkiewicz - Patrycja Mendelska.