Włosi pokonani w trzech setach! Polscy siatkarze udanie rozpoczęli turniej w Lublanie

Polska wygrała z Włochami w meczu VNL 2024.

Polscy siatkarze wygrali z Włochami 3:0 w swym pierwszym meczu na turnieju Ligi Narodów w Lublanie. Reprezentacja Italii przyjechała do Słowenii w rezerwowym składzie. Ekipa trenera Nikoli Grbicia pewnie wygrała tę konfrontację, mając wyraźną przewagę w ofensywie, choć losy setów rozstrzygały się w końcówkach.

Trener Ferdinando De Giorgi na ostatni turniej Ligi Narodów zabrał rezerwowy skład, jednak premierowa partia przyniosła wyrównaną rywalizację obu ekip. Polacy odskoczyli na trzy oczka (12:9), siatkarze Italii odrobili straty (15:15), ale ekipa Nikoli Grbicia znów uzyskała przewagę (19:16). W końcówce polscy siatkarze wygrali kluczowe akcje, a w ofensywie błyszczał wracający do gry Wilfredo Leon. Jego atak dał piłkę setową, a po chwili punktowy blok ustalił wynik na 25:22.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli drugą odsłonę (5:8), ale reprezentacja Polski szybko odrobiła straty (10:10). W środkowej części Polacy uzyskali przewagę, lepiej od rywali prezentując się w ataku. Dobrą skuteczność utrzymywał Leon. W końcówce polscy siatkarze spokojnie utrzymywali przewagę, a w ostatniej akcji rywale nie poradzili sobie z mocnym atakiem Bartosza Kurka (25:21).

Set numer trzy przyniósł wyrównaną grę obu ekip, a wynik długo oscylował wokół remisu (8:8, 17:17). Żadna ze stron nie była w stanie zbudować przewagi i losy tej partii rozstrzygnęły się w końcówce. Kluczowe były trzy akcje od stanu 20:20 wygrane przez reprezentację Polski – Norbert Huber skutecznie zaatakował, kolejna wymiana skończyła się punktowym blokiem, a po chwili Bartosz Kurek dołożył punkt z ataku (23:20). Błąd rywali dał Polakom piłkę meczową (24:21), a brakujący punkt dołożył efektownym uderzeniem ze środka Mateusz Bieniek (25:22).

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (18), Bartosz Kurek (15) – Polska; Luca Porro (12), Alessandro Bovolenta (11) – Włochy. Polacy byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali blokiem (8–2); niewiele asów serwisowych (2–1), sporo błędów własnych po obu stronach (Polska – 27, Włochy – 22). W reprezentacji Polski Wilfredo Leon, Mateusz Bieniek oraz Paweł Zatorski zagrali po raz pierwszy w tym sezonie.

Polska – Włochy 3:0 (25:22, 25:21, 25:22)

Polska: Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Fornal, Marcin Komenda, Bartosz Bednorz, Bartłomiej Bołądź. Trener: Nikola Grbić.
Włochy: Francesco Recine, Riccardo Sbertoli, Giovanni Sanguinetti, Alessandro Bovolenta, Leandro Mosca, Luca Porro – Gabriele Laurenzano (libero) oraz Fabrizio Gironi, Lorenzo Cortesia, Paolo Porro. Trener: Ferdinando De Giorgi.

Sędziowie: Denny Cespedes (Dominikana) – Scott Dziewirz (Kanada).