Widowiskowy mecz na remis. Podział punktów w starciu Szkocji ze Szwajcarią

Podziałem punktów zakończyło się spotkanie Szkocja - Szwajcaria na Euro 2024. W meczu padł wynik 1:1. Ten rezultat jest korzystniejszy dla "Helwetów", którzy do ostatniej kolejki fazy grupowej przystąpią z drugiego miejsca.

Bramka na 1:0 padła niespełna kwadrans po rozpoczęciu gry i był to gol dla Szkocji. Kontratak zakończył się strzałem Scotta McTominaya, po którym piłka odbiła się od Fabiana Schara i wpadła do siatki. Trafienie zostało zaliczone jako gol Szkota.

Do wyrównania "Helweci" doprowadzili w 26. minucie gry. Niedokładność w szkockich szeregach obronnych wykorzystał Xherdan Shaqiri. Znany ze strzelania pięknych goli skrzydłowy popisał się kapitalnym uderzeniem z pierwszej piłki zza pola karnego. Futbolówka zatrzepotała w siatce. To 10. trafienie 32-latka w historii jego występów na mistrzostwach Europy.

Później w ciągu kilkudziesięciu sekund dwie szanse na drugiego gola dla Szwajcarii miał Dan Ndoye. Najpierw jego strzał obronił Angus Gunn. Chwilę potem Szwajcar trafił do siatki, ale analiza VAR wykazała, że był na pozycji spalonej. Do końca pierwszej połowy tempo gry było dynamiczne, a sama gra widowiskowa. Piłkarze zeszli na przerwę przy stanie 1:1.

W drugiej części gry nie brakowało sytuacji podbramkowych po obu stronach. Po raz kolejny swoją szansę zmarnował Ndoye. W 59. minucie jego strzał obronił Gunn. Szkoci odpowiedzieli osiem minut później, kiedy to główkował Grant Hanley, a piłka trafiła w słupek. Szwajcarzy cieszyli się z gola w 83. minucie gry. W sytuacji "sam na sam" futbolówkę do siatki skierował Breel Embolo. Sędzia liniowy podniósł jednak chorągiewkę, a VAR potwierdził słuszność jego decyzji.

Końcówka spotkania była bardzo dynamiczna. Jedni i drudzy próbowali zdobyć bramkę na wagę zwycięstwa. Ostatecznie więcej goli w Kolonii nie padło. Mecz zakończył się podziałem punktów. Pewni awansu z grupy A są już Niemcy. Druga jest Szwajcaria, która ma na koncie cztery punkty. Szkocja zajmuje trzecią lokatę z jednym punktem, a stawkę zamykają Węgrzy z zerowym dorobkiem.

Szkocja - Szwajcaria 1:1 (1:1)

Bramki: McTominay 13 - Shaqiri 26

Żółta kartka - Szkocja: Scott McTominay, Scott McKenna, John McGinn. Szwajcaria: Ricardo Rodriguez, Vincent Sierro.

Sędzia: Ivan Kruzliak (Słowacja).

Szkocja: Angus Gunn - Anthony Ralston, Jack Hendry, Grant Hanley, Kieran Tierney (61. Scott McKenna), Andy Robertson - Scott McTominay, Billy Gilmour (79. Kenny McLean), Callum McGregor, John McGinn (90. Ryan Christie) - Che Adams (90. Lawrence Shankland).

Szwajcaria: Yann Sommer - Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer (86. Leonidas Stergiou), Granit Xhaka, Remo Freuler (75. Vincent Sierro), Xherdan Shaqiri (59. Breel Embolo) - Michel Aebischer, Dan Ndoye (86. Zeki Amdouni), Ruben Vargas (75. Fabian Rieder).