Brąz Ligi Narodów dla polskich siatkarek! Ograły Brazylię i powtórzyły sukces sprzed roku

W meczu o trzecie miejsce w Lidze Narodów Polki pokonały Brazylię 3:2.

Polska wygrała z Brazylią 3:2 w meczu o trzecie miejsce Ligi Narodów siatkarek rozegranym w Bangkoku. Obie drużyny stworzyły bardzo dobre i emocjonujące widowisko. Reprezentacja Polski powtórzyła sukces z poprzedniego sezonu i po raz drugi w historii wywalczyła brązowy medal VNL.

Po wyrównanym początku meczu, pierwsze wyraźną przewagę uzyskały Brazylijki (9:6, 14:11). Polki zaczęły grać z większą determinacją, odpowiedziały serią wygranych akcji i przejęły inicjatywę (17:14). Przycisnęły rywalki, które w końcówce seta popełniały kosztowne błędy. Biało-czerwone grały skuteczniej i dowiozły przewagę do końca. W ostatniej akcji Natalia Mędrzyk technicznym zagraniem zahaczyła blok przeciwniczek (25:21).

Początek drugiej partii był podobny do poprzedniej. Wyrównana gra w pierwszych akcjach, a później przewagę uzyskały Brazylijki (9:7, 13:10). Polskie siatkarki szybko odrobiły straty i uzyskały na moment przewagę po ataku Martyny Łukasik (14:13). Rywalki znów odskoczyły na kilka punktów (17:14), ale i tym razem Polki wyrównały (19:19). Końcówka miała niezwykle zacięty przebieg, a zawodniczki obu ekip zaprezentowały kilka efektownych akcji. Po ataku Magdaleny Stysiak piłkę setową miała reprezentacja Polski. Rywalki doprowadziły do gry na przewagi i wygrały tę emocjonującą rozgrywkę (26:28).

Obie ekipy grały punkt za punkt w początkowych fragmentach trzeciej odsłony (10:10). W środkowej części seta Polki uzyskały minimalną zaliczkę (16:14). Później wygrały cztery akcje z rzędu i odskoczyły rywalkom (20:15). Do skutecznej gry w ataku dołożyły blok i nie dały sobie wydrzeć wygranej w końcówce. Martyna Łukasik wywalczyła piłkę setową (24:19), rywalki obroniły się w dwóch akcjach, ale zepsutą zagrywką dały Polkom brakujący punkt (25:21).

Na początku czwartego seta Polki uzyskały przewagę po dwóch punktowych blokach (6:3). W kolejnych akcjach utrzymywały punktowy dystans, po ataku Magdaleny Jurczyk ze środka prowadziły 10:5. Po słabym otwarciu, siatkarki Canarinhos odbudowały się i odrobiły straty (14:14). O losach seta przesądziła punktowa seria Brazylijek od stanu 17:17 do 17:22 przy zagrywkach Gabi. Thaisa Menezes zakończyła tę partię skutecznym atakiem (19:25).

Brązowego medalistę Ligi Narodów siatkarek miał więc wyłonić tie-break. Po pierwszych akcjach minimalną przewagę uzyskały Polki (5:3). Martyna Czyrniańska atakiem blok-aut dała reprezentacji Polski trzy oczka zaliczki przy zmianie stron. Po punktowym bloku różnica wzrosła do pięciu punktów (10:5). Kolejny blok przyniósł Polkom piłkę meczową (14:8), a skuteczny atak Martyny Łukasik po bloku rywalek ustalił wynik seta na 15:9 i zakończył rywalizację o brązowy medal VNL 2024!

Skrót meczu o brązowy medal Ligi Narodów siatkarek:

Najwięcej punktów: Martyna Łukasik (21), Magdalena Stysiak (20), Martyna Czyrniańska (13), Agnieszka Korneluk (11), Natalia Mędrzyk (11) – Polska; Gabi (22), Julia Bergmann (20), Carol (13), Ana Cristina (10) – Brazylia.

Reprezentacja Polski powtórzyła wynik z Ligi Narodów 2023. Wówczas wywalczyła brązowy medal na turnieju finałowym rozegranym w Arlington. Co ciekawe, Polki są jedyną drużyną, która obroniła miejsce w czołowej czwórce w porównaniu z ubiegłym sezonem.

Polska – Brazylia 3:2 (25:21, 26:28, 25:21, 19:25, 15:9)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Joanna Wołosz, Natalia Mędrzyk, Magdalena Jurczyk – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Malwina Smarzek, Katarzyna Wenerska, Martyna Czyrniańska, Justyna Łysiak. Trener: Stefano Lavarini
Brazylia: Macris Carneiro, Thaisa Menezes, Rosamaria Montibeller, Gabi, Ana Cristina, Carol – Nyeme Costa (libero) oraz Kisy Nascimento, Roberta Ratzke, Julia Bergmann, Priscila Zalewski Daroit. Trener: Ze Roberto.

Sędziowie: Sumie Myoi Sumie (Japonia) – Stefano Cesare (Włochy).