Jaka jest różnica pomiędzy kortem trawiastym a ceglanym?  

Tenis
Jaka jest różnica pomiędzy kortem trawiastym a ceglanym?  
fot. PAP
Jaka jest różnica pomiędzy kortem trawiastym a ceglanym?  

Polscy kibice wciąż mają przed oczami czwarty triumf Igi Świątek w Roland Garros i już zacierają ręce przed nadchodzącym Wimbledonem. Pierwsza rakieta świata jest oczywiście w gronie faworytek, jednak gra na korcie trawiastym będzie wymagać od niej wielu zmian. Jakie są różnice pomiędzy tymi nawierzchniami? 

Specyfika gry na korcie ceglanym


Nawierzchnia ceglana jest zdecydowanie najczęstszym rodzajem kortów tenisowych, które możemy spotkać w Polsce. To właśnie na takich obiektach trenują między innymi młodzi tenisiści Legii Warszawa, z której wywodzi się przecież Iga Świątek czy niedawny finalista juniorskiego Roland Garros – Tomasz Berkieta.


Korty ceglane łatwo rozpoznać po charakterystycznym, pomarańczowym kolorze, który przywodzi na myśl… cegłę. Tego typu nawierzchnia nie różni się jednak od innych wyłącznie kolorem. Podczas gry na tego typu korcie piłka zachowuje się zupełnie inaczej, niż na korcie trawiastym.


Piłka tenisowa po odbiciu od nawierzchni kortu ceglastego wyraźnie traci swoją prędkość – niektóre dane wskazują, że szybkość spada o ponad 40%. To w znacznym stopniu zmienia taktykę gry i wymaga od zawodnika odpowiedniego reagowania na poczynania przeciwnika. 


Częstym obrazkiem podczas np. Roland Garros są długie i wyczerpujące akcje, podczas których zawodnicy bombardują się uderzeniami spod końcowych linii. Determinuje to, rzecz jasna, nawierzchnia, ponieważ na mączce trudniej o szybkiego winnera, czyli kończące wymianę uderzenie.

 

Na kortach ceglanych kluczowa jest także rotacja. Przy uderzeniach, po których piłka zmierza pod końcową linię kortu, należy stosować rotację awansującą – piłeczka powinna kręcić się „do przodu”. Z kolei przy skrótach lepsza będzie wsteczna – tak uderzona piłka, która po zetknięciu z kortem i tak wytraca swoją prędkość, może być zabójczą bronią.  Ponadto na kortach ceglanych o wiele mniejszym atutem jest atomowy serwis. 


Specyfika gry na korcie trawiastym 


Przeskok z mączki na trawę jest niczym obrót o 180 stopni. Co prawda tenisiści dalej dzierżą w rękach rakiety, wciąż uderzają w małą, żółtą piłeczkę, ale styl gry, taktyka i poszczególne decyzje na korcie są diametralnie inne.


Piłka po kontakcie z nawierzchnią kortu trawiastego traci zaledwie 30% swojej prędkości. Jest to rzecz jasna wynikiem mniejszego tarcia, niż na korcie ceglanym. Oczywiście, wiele zależy od wysokości czy gęstości trawy, ale zgodnie przyjmuje się, że tego typu korty są najszybszą nawierzchnią w tenisowym świecie. 

 

Piłka na korcie trawiastym nie tylko porusza się szybciej, ale w dodatku odbija się niżej. Bezpośrednim skutkiem tego zjawiska są krótsze – w porównaniu do kortów ceglanych – wymiany. Na tego typu nawierzchniach rzadko obserwujemy długie akcje, a o wiele częściej błyskawiczne i dynamiczne rozstrzygnięcia poszczególnych punktów. 

 

Ogromnym atutem na kortach trawiastych jest dobry serwis. Zawodniczki i zawodnicy dysponujący mocnym podaniem, są w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść właśnie z pola serwisowego. Kluczowa jest także dobra gra przy siatce, a co za tym idzie sprawność, mobilność i szybkość podejmowania odpowiednich decyzji. Na trawie zawodnicy stosują szybszy, krótszy zamach, ponieważ czas na reakcję po zagraniu rywala jest bardzo ograniczony. 

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie