Gospodarze nie zawiedli! Niemcy zameldowali się w ćwierćfinale Euro 2024

Reprezentacja Niemiec wywalczyła awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy. Gospodarze Euro 2024 pokonali Danię 2:0. Obie bramki dla naszych zachodnich sąsiadów padły w drugiej połowie spotkania.

Niemcy bardzo szybko trafili do siatki, bo już w czwartej minucie gry. Wtedy jednak arbiter dopatrzył się przewinienia przy trafieniu Nico Schlotterbecka. Chwilę później z dystansu uderzał Joshua Kimmich, ale efektowną interwencją popisał się Kasper Schmeichel. Duński golkiper ponownie musiał ratować swój zespół w 11. minucie meczu po strzale Kaia Havertza.

Podopieczni Kaspera Hjulmanda odpowiedzieli kilkoma atakami, ale nie stworzyli większego zagrożenia pod bramką Manuela Neuera. W 35. minucie gry spotkanie zostało przerwane. Nad stadionem w Dortmundzie przeszła intensywna burza. Piłkarze zeszli do szatni, ale niedługo później na nie wrócili. Przed przerwą zobaczyliśmy jeszcze kilka dobrych okazji po obu stronach do strzelenia premierowego gola w tym meczu. Ostatecznie jednak po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis.

Druga odsłona rywalizacji mogła rozpocząć się idealnie dla Duńczyków. Do siatki trafił Joachim Andersen. VAR wykazał jednak, że zaangażowany w akcję Thomas Delaney był na minimalnym spalonym. Kilkadziesiąt sekund później akcja przeniosła się na drugą stronę boiska. Ponownie w roli głównej wystąpił Andersen, tyle że tym razem duński obrońca zagrał ręką we własnym polu karnym. Po analizie VAR sędzia podyktował rzut karny. "Jedenastkę" na gola zamienił Havertz.

Piłkarz Arsenalu pięć minut później efektownie zabrał się z piłką i znalazł się w sytuacji "sam na sam" ze Schmeichelem. 25-latek jednak spudłował. Niemcy stwarzali sobie kolejne szanse do zdobycia bramki. Zaowocowało to sytuacją z 68. minuty. Długie podanie za linię obrony wykorzystał Jamal Musiala. Gracz Bayernu popędził na bramkę i z zimną krwią pokonał Schmeichela.

Duńczycy nie potrafili odpowiedzieć na ofensywę Niemców. Podopieczni Juliana Nagelsmanna do końca meczu zmarnowali jeszcze kilka szans, a do tego kilka ich trafień zostało anulowanych z powodu spalonych. Wynik meczu nie uległ już zmianie. Niemcy wygrali 2:0 i zagrają w ćwierćfinale Euro, którego są gospodarzami.

Niemcy - Dania 2:0 (0:0)

Bramki: Havertz 53 (rz.k.), Musiala 68

Żółta kartka - Dania: Alexander Bah, Joakim Maehle, Joachim Andersen.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów 61 612.

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Antonio Ruediger, Nico Schlotterbeck, David Raum (80. Benjamin Henrichs) - Leroy Sane (88. Waldemar Anton), Robert Andrich (64. Emre Can), Ilkay Guendogan (64. Niclas Fuellkrug), Toni Kroos, Jamal Musiala (80. Florian Wirtz) - Kai Havertz.

Dania: Kasper Schmeichel - Joachim Andersen, Jannik Vestergaard, Andreas Christensen (81. Jacob Bruun Larsen) - Alexander Bah (81. Victor Kristiansen), Thomas Delaney (69. Christian Norgaard), Pierre-Emile Hojbjerg, Joakim Maehle - Andreas Skov Olsen (69. Yusuf Poulsen), Rasmus Hojlund (81. Jonas Wind), Christian Eriksen.