16:18 w tie-breaku! Niesamowite emocje w półfinałowym starciu polskich siatkarzy z Francją

Polska przegrała z Francją 2:3 w półfinale VNL 2024.

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 w półfinale Ligi Narodów. Starcie reprezentacji Polski z mistrzami olimpijskimi dostarczyło kibicom sporo emocji, a tie-breaka rozstrzygnęła dopiero rywalizacja na przewagi (16:18). Porażka oznacza, że podopieczni trenera Nikoli Grbicia nie obronią tytułu wywalczonego przed rokiem w Gdańsku. Turniej finałowy jest rozgrywany w Łodzi, a w drugim meczu półfinałowym Słowenia zmierzy się z Japonią.

Polscy siatkarze uzyskali przewagę na początku meczu (8:5). Trójkolorowi odrobili straty (11:11) i gra się wyrównała. Gospodarze byli skuteczni w ataku, w czym brylował Bartłomiej Bołądź, a Francuzi popełniali sporo błędów. W końcówce Polacy znów odskoczyli na kilka oczek (21:17) i utrzymali przewagę, choć rywale złapali kontakt (23:22). Błąd dotknięcia siatki po stronie francuskiej dał piłkę setową, a punktowy blok ustalił wynik na 25:22.

Drugą odsłonę efektownie rozpoczęli Polacy (9:4), którzy przez dłuższy czas utrzymywali wyraźną przewagę. Przy stanie 17:12 wydawało się, że pewnie zmierzają po wygraną, ale wówczas nastąpiło przebudzenie rywali. Francuzi w dwóch ustawieniach odrobili straty i gdy asa posłał Trevor Clevenot, było 19:19. Później na zagrywkę wszedł Earvin N'Gapeth i goście uzyskali przewagę (20:22), którą utrzymali w końcówce. Theo Faure skutecznym atakiem zamknął tę część meczu (22:25).

Przegrana końcówka nieco zdeprymowała polskich siatkarzy. Na początku trzeciej partii wynik oscylował wokół remisu, w środkowej części seta przewagę uzyskała jednak Francja. Gdy asem popisał się Clevenot, było 10:12, a później rywale powiększali różnicę (14:17, 16:20). Polacy ruszyli do odrabiania strat. Dobrą zmianę dał Bartosz Bednorz, a po zagrywkach Norberta Hubera gospodarze wyrównali (22:22). Kluczowe akcje seta padły jednak łupem rywali, a ostatni punkt zdobył Clevenot (23:25).

Polacy uzyskali minimalną przewagę w początkowych fragmentach czwartego seta (10:8). Ważna dla losów tej partii okazała się punktowa seria polskich siatkarzy, którą zaczęły błędy rywali, później dwie akcje skończył Tomasz Fornal i skutecznie zaatakował Łukasz Kaczmarek (19:13). Trójkolorowi próbowali jeszcze gonić wynik, ale ostatni fragment seta toczył się pod kontrolą gospodarzy. Po skutecznym ataku Hubera stało się jasne, że do rozstrzygnięcia półfinałowej rywalizacji potrzebny będzie piąty set (25:20).

W tie-breaku minimalną przewagę uzyskali Francuzi (2:4), ale gospodarze odwrócili wynik po dobrej zagrywce Bednorza (6:5). Zmiana stron miała miejsce przy wyniku 8:6 dla Polski, po błędzie dotknięcia siatki przez rywali. Zacięta walka trwała do końca. Długą wymianę zakończył blokiem Jakub Kochanowski i było 11:8, przeciwnicy również odpowiedzieli szczelnym blokiem i odrobili straty (12:12). Bednorz wywalczył piłkę meczową (14:13), rywale doprowadzili jednak do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów wygrali jednak Francuzi, a ostatnią akcję meczu skończył Theo Faure (16:18).

Najwięcej punktów: Norbert Huber (18), Bartłomiej Bołądź (13), Tomasz Fornal (12) – Polska; Yacine Louati (21), Theo Faure (20), Trevor Clevenot (14), Nicolas Le Goff (11) – Francja. Francuzi lepiej punktowali w ataku, Polacy w bloku (14–10) i popełnili mniej błędów. Trener Nikola Grbić wprowadził sporo zmian, zagrali prawie wszyscy siatkarze z meczowej czternastki, z wyjątkiem Bartosza Kurka. Zmiana rozgrywającego i atakującego okazała się natomiast ważna w grze Trójkolorowych.

Polacy stracili szansę na obronę tytułu, wywalczonego w 2023 roku w Gdańsku. Mają jednak szansę na wywalczenie brązowego medalu, o który zagrają w niedzielę.

Polska – Francja 2:3 (25:22, 22:25, 23:25, 25:20, 16:18)

Polska: Wilfredo Leon, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek, Tomasz Fornal, Bartłomiej Bołądź, Norbert Huber – Jakub Popiwczak (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek, Paweł Zatorski (libero), Bartosz Bednorz, Jakub Kochanowski. Trener: Nikola Grbić.
Francja: Jean Patry, Benjamin Toniutti, Nicolas Le Goff, Trevor Clevenot, Yacine Louati, Joris Seddik – Jenia Grebennikov (libero) oraz Earvin N'Gapeth, Antoine Brizard, Quentin Jouffroy, Theo Faure, Kevin Tillie. Trener: Andrea Giani.

Sędziowie: Juraj Mokry (Słowacja) – Vladimir Simonovic (Szwajcaria). Widzów: 10984.