Złoto Ligi Narodów siatkarzy dla Francji! Wielkie emocje w łódzkim finale

Francja wygrała Ligę Narodów siatkarzy 2024.

Japonia przegrała z Francją 1:3 w finale Ligi Narodów siatkarzy. Trójkolorowi wygrali VNL po raz drugi w historii, wcześniej triumfowali w 2022 roku. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Polski, która w meczu o trzecie miejsce pokonała Słowenię 3:0. Turniej finałowy rozegrano w Łodzi

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Japonii. Francuzi, po początkowych problemach, odrobili straty – gdy asa posłał Antoine Brizard, był remis 13:13. Wyrównana walka trwała do końca seta, ale w kluczowych akcjach skuteczniejsi byli Trójkolorowi. Japończycy popełnili dwa kosztowne błędy (21:23), a ostatni punkt wywalczył skutecznym atakiem Jean Patry (23:25).

Drugą odsłonę również udanie rozpoczęli Japończycy (8:3). Tym razem zdołali utrzymać rytm gry w kolejnych akcjach, dobrze prezentowali się w polu serwisowym, byli skuteczni w ofensywie i utrzymywali wyraźną przewagę (19:13). Francuzi prezentowali się znacznie słabiej, niż w pierwszej partii i nie zdołali nawiązać walki. Japonia zamknęła seta efektownym blokiem (25:18).

Początek trzeciego seta to skuteczna gra Trójkolorowych (4:7). Japończycy złapali kontakt, ale później znów odskoczyła Francja (10:15). Ekipa trenera Andrei Gianiego lepiej prezentowała się na siatce, dokładała też blok, a rywale popełnili kilka błędów. W pewnym momencie ekipa z Azji przegrywała 13:19, ale ruszyła do odrabiania strat. Sygnał dał dobrymi zagrywkami Kento Miyaura (16:19), a w samej końcówce Japończycy wyrównali (23:23). Dwa ostatnie punkty padły jednak łupem Francuzów. Quentin Jouffroy skutecznie zaatakował, a po chwili punktowy blok ustalił wynik na 23:25.

W czwartej partii, po wyrównanym początku, minimalną przewagę uzyskali Francuzi (11:13). Siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni wyrównali po punktowym bloku (15:15), a później to oni prowadzili, gdy asa posłał Miyaura (20:19). Losy seta znów ważyły się do końca. Jean Patry skutecznym atakiem dał reprezentacji Francji piłkę meczową, a po chwili punktowy blok przypieczętował triumf Francji w Lidze Narodów (23:25).

Najwięcej punktów: Yuki Ishikawa (17), Yuji Nishida (11), Kento Miyaura (10) – Japonia; Jean Patry (24), Kevin Tillie (13), Yacine Louati (11) – Francja. Blok był w tym finale mocną bronią Trójkolorowych (11–5).

Siatkarze reprezentacji Francji po raz drugi wywalczyli złoto Ligi Narodów; wcześniej triumfowali w 2022 roku. Japończycy po raz pierwszy w historii wywalczyli srebrny krążek. Poprawili swój wynik sprzed roku, gdy zakończyli rozgrywki VNL na najniższym stopniu podium.

Japonia – Francja 1:3 (23:25, 25:18, 23:25, 23:25)

Japonia: Yuji Nishida, Taishi Onodera, Tatsunori Otsuka, Masahiro Sekita, Kentaro Takahashi, Yuki Ishikawa – Tomohiro Yamamoto (libero) oraz Kento Miyaura, Akihiro Fukatsu, Masato Kai, Shoma Tomita. Trener: Philippe Blain.
Francja: Jean Patry, Antoine Brizard, Nicolas Le Goff, Trevor Clevenot, Yacine Louati, Quentin Jouffroy – Jenia Grebennikov (libero) oraz Benjamin Toniutti, Theo Faure, Kevin Tillie, Earvin N'Gapeth. Trener: Andrea Giani.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Szwajcaria) – Juraj Mokry (Słowacja). Widzów: 9966.