Olimpijskie rywalki polskich siatkarek wyeliminowane! Pożegnały się z turniejem

Robert MurawskiSiatkówka
Kenijskie siatkarki zagrają z Polską na turnieju igrzysk olimpijskich w Paryżu.

W stolicy Filipin Manili rozpoczął się Challenger Cup siatkarek. Turniej jest kwalifikacją do przyszłorocznej Ligi Narodów. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Portoryko wygrało z Kenią 3:0. Siatkarki reprezentacji Kenii, które będą rywalkami Polek w fazie grupowej igrzysk olimpijskich, odpadły z rywalizacji w Challenger Cup.

Siatkarki Portoryko pewnie pokonały Kenię 3:0. W premierowej partii reprezentacja Kenii dotrzymywała kroku rywalokom (21:19). W końcówce dominowały jednak Portorykanki, które wygrały 25:20. Druga odsłona to pewne zwycięstwo ekipy Portoryko 25:19. Trzeci set długo toczył się po myśli Portorykanek, które w końcówce roztrwoniły solidną zaliczkę. Kenijki doprowadziły do rywalizacji na przewagi, ale kluczowe akcje padły łupem ekipy z Karaibów (27:25).

Najwięcej punktów: Grace Lopez (19), Diana Reyes (10) – Portoryko; Pamella Adhiambo Owino (22) – Kenia. Przy dość wyrównanych statystykach w ataku, Portorykanki lepiej punktowały zagrywką (7–1) i popełniły zdecydowanie mniej błędów własnych od rywalek; Kenijki zdobyły więcej punktów blokiem (2–6).

Siatkarki reprezentacji Kenii odpadły więc z Challenger Cup. Drużyna z Afryki będzie rywalem reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Mecz Polska – Kenia zostanie rozegrany w środę 31 lipca (godzina 21.00).

W drugim czwartkowym meczu ćwierćfinałowym Belgia dość pewnie, w trzech setach pokonała Szwecję (25:16, 25:23, 25:22). Najwięcej punktów dla zwyciężczyń wywalczyła Manon Stragier (16), a dla pokonanych – Anna Haak (15).

Belgia będzie więc rywalem Portoryko w sobotnim półfinale. Na piątek zaplanowano dwa kolejne ćwierćfinały Czechy – Argentyna i Filipiny – Wietnam.

Challenger Cup 2024 siatkarek jest rozgrywany w dniach 4–7 lipca. Gospodarzem jest stolica Filipin Manila. Osiem reprezentacji rywalizuje w tym turnieju systemem pucharowym. Zwycięzca awansuje do Ligi Narodów.