Hiszpania w finale Euro 2024!

Reprezentacja Hiszpanii zagra w finale Euro 2024! Podopieczni Luisa de la Fuente pokonali w półfinale Francuzów 2:1. O zwycięstwo w mistrzostwach Europy piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego powalczą z Anglikami lub Holendrami.

Pierwsza bramka w tym spotkaniu padła w dziewiątej minucie gry. Miękkim dośrodkowaniem w pole karne popisał się Kylian Mbappe. Francuski gwiazdor zagrał piłkę idealnie na głowę Randala Kolo Muaniego. Ten uwolnił się spod opieki obrońców i precyzyjnym strzałem pokonał Unaia Simona. Na odpowiedź "La Furia Roja" trzeba było czekać 12 minut.

Pozycję do strzału przed polem karnym wypracował sobie Lamine Yamal. Fenomenalny nastolatek oddał znakomity strzał lewą nogą, po którym futbolówka jeszcze odbiła się od słupka, zanim zatrzepotała w siatce. Mike Maignan wyciągnął się jak struna, ale nie był w stanie powstrzymać uderzenia. Pięć minut później było już 2:1 dla Hiszpanów.

Odbitą po dośrodkowaniu Jesusa Navasa piłkę przechwycił Dani Olmo. Gracz RB Lipsk minął francuskich obrońców i oddał strzał. Uderzenie próbował zablokować Jules Kounde. Defensor "Trójkolorowych" zrobił to bardzo niefortunnie, gdyż skierował futbolówkę do własnej bramki. Hiszpania wyszła na prowadzenie, które utrzymała do końca pierwszej połowy.

W drugiej części gry Francuzi musieli ruszyć do ataku. Z ich poczynań ofensywnych niewiele jednak wynikało. Trener Didier Deschampes postanowił zareagować wprowadzając na boisko m.in. Antoine'a Griezmanna czy Bradleya Barcolę. Były momenty, kiedy "Les Bleus" przenosili się na połowę rywali i podejmowali próby ataku, ale niewiele z tego wynikało. W 76. minucie meczu idealną pozycję do strzału miał Theo Hernandez. Reprezentant Francji przeniósł jednak piłkę wysoko nad poprzeczką.

Francuzi mieli coraz mniej czasu, by zdobyć bramkę wyrównującą. W 85. minucie gry solowym rajdem popisał się Kylian Mbappe, ale on również przesadził z siłą włożoną w uderzenie. W końcówce meczu "Trójkolorowi" zaczęli się spieszyć, lecz nie poskutkowało to golem. Wreszcie sędzia gwizdnął po raz ostatni. Hiszpanie wygrali i to oni powalczą o złoty medal piłkarskich mistrzostw Europy. Ich rywali wyłoni środowy półfinał, w którym Anglicy zmierzą się z Holendrami.

Hiszpania - Francja 2:1 (2:1)

Bramki: Yamal 21, Kounde 26 (sam.) - Kolo Muani 9

Żółta kartka - Hiszpania: Jesus Navas, Lamine Yamal. Francja: Aurelien Tchouameni, Eduardo Camavinga.

Sędzia: Slavko Vincic (Słowenia).

Hiszpania: Unai Simon - Jesus Navas (58. Dani Vivian), Nacho Fernandez, Aymeric Laporte, Marc Cucurella - Lamine Yamal (90+3. Ferran Torres), Rodri, Dani Olmo (76. Mikel Merino), Fabian Ruiz, Nico Williams (90+3. Martin Zubimendi) - Alvaro Morata (76. Mikel Oyarzabal).

Francja: Mike Maignan - Jules Kounde, Dayot Upamecano, William Saliba, Theo Hernandez - Aurelien Tchouameni, N'Golo Kante (62. Antoine Griezmann), Adrien Rabiot (62. Eduardo Camavinga) - Ousmane Dembele (79. Olivier Giroud), Randal Kolo Muani (62. Bradley Barcola), Kylian Mbappe.