Dziewięć punktów, 9–0 w setach! Polscy siatkarze przeszli jak burza przez fazę grupową

Robert MurawskiSiatkówka
Polscy siatkarze zagrają w półfinale ME U22.

Polscy siatkarze wygrali z Holandią 3:0 w trzecim meczu grupowym w mistrzostwach Europy U22. Było to starcie dwóch najlepszych ekip w grupie. Przed meczem obie reprezentacje miały zapewniony awans do półfinałów. Podopieczni trenera Dariusza Luksa zajęli pierwsze miejsce w tabeli z kompletem punktów i bez straconego seta. W sobotnich półfinałach dojdzie do konfrontacji Polska – Włochy oraz Holandia – Francja.

Premierowa odsłona toczyła się przy przewadze Polaków, którzy w środkowej części seta wypracowali sobie solidną zaliczkę (16:12). Wydawało się, że dowiozą prowadzenie do końca, po zepsutej zagrywce Holendrów mieli piłkę setową przy stanie 24:21. Rywale zdołali jednak doprowadzić do gry na przewagi. W niej górą była reprezentacja Polski, która zamknęła seta efektownym blokiem (27:25).

Na początku drugiego seta minimalną przewagę mieli Pomarańczowi (5:7). Polacy odwrócili wynik, gdy dwa asy posłał Bartosz Grzona. Od tego momentu siatkarze trenera Dariusza Luksa przejęli inicjatywę i uzyskali wyraźną przewagę (15:11, 20:15). W ostatniej akcji skutecznie zaatakował Tytus Nowik (25:19).

W trzeciej partii Polacy szybko uzyskali przewagę (10:6). Przy stanie 16:13 wydawało się, że spokojnie dowiozą przewagę do końca. Tymczasem Holendrzy zerwali się do walki, wygrali serię akcji (16:17), a później odskoczyli na kilka oczek (18:21). Polacy wyrównali w samej końcówce, a seta zwieńczyła rywalizacja na przewagi. Rozstrzygnął ją asem serwisowym Jakub Majchrzak (27:25).

Najwięcej punktów: Piotr Śliwka (12) – Polska; Thomas Sleurink (15), Guue Boer (13) – Holandia. Polacy byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (6–2).

Mistrzostwa Europy U22 są rozgrywane w dniach 9–14 lipca w Holandii. Polacy swe mecze w pierwszej fazie rozgrywali w Groningen. Pokonali kolejno po 3:0 Hiszpanię, Węgry i Holandię. Drugie miejsce w grupie I zajęli Holendrzy, a kolejne Węgrzy i Hiszpanie. W sobotnich półfinałach dojdzie do konfrontacji Polska – Włochy oraz Holandia – Francja. Mecze o medale zaplanowano na niedzielę.

Polska – Holandia 3:0 (27:25, 25:19, 27:25)

Polska: Bartosz Grzona, Kajetan Kubicki, Tytus Nowik, Mateusz Kufka, Piotr Śliwka, Jakub Nowak – Kuba Hawryluk (libero) oraz Maksymilian Granieczny (libero), Damian Biliński, Igor Zawadzki, Maksym Kędzierski, Jakub Majchrzak. Trener: Dariusz Luks.
Holandia: Beau Wortelboer, Thomas Van Bladel, Kees Merkx, Guue Boer, Sjoerd Zegwaard, Thomas Sleurink – Samuel Talbott (libero) oraz oraz Kyran Versteegen, Jesse Hanemaaijer, Jelle Bosma, Youri Ebbelaar. Trener: Guido Gortzen.