24:26 w ostatnim secie... Polskie siatkarki przegrały półfinałowe starcie

Robert MurawskiSiatkówka
Polskie siatkarki przegrały z Belgią 1:3 w półfinale ME U18.

Polska przegrała z Belgią 1:3 w półfinale mistrzostw Europy U18 siatkarek. We wcześniejszym meczu półfinałowym Bułgaria pokonała Włochy 3:2. W tej sytuacji podopieczne trenera Marcina Orlika zagrają z Italią o brązowy medal.

Premierowa odsłona to falstart polskich siatkarek. Belgijki przeważały od początku (5:9), a w środkowej części seta wręcz dominowały na boisku. Były skuteczniejsze w ataku, a Polki nie punktowały blokiem ani zagrywką. Belgijskie siatkarki odskoczyły na dziesięć oczek (7:17) i kontrolowały sytuację w końcówce. Liese Verhelst zamknęła seta skutecznym atakiem (14:25).

Drugi set to już zdecydowanie lepsza gra siatkarek reprezentacji Polski. Szybko odskoczyły na kilka punktów (10:6) i utrzymywały przewagę w środkowej części seta (18:14). Miały przewagę w ataku, dołożyły kilka punktów zagrywką, ale blok nadal był mocną bronią Belgijek. W końcówce rywalki zerwały się do walki i odrobiły straty (23:23). Dwa ostatnie punkty padły jednak łupem Polek. Gabriela Robińska wywalczyła piłkę setową, a błąd Belgijek ustalił wynik na 25:23.

Na początku trzeciej partii przewaga przechodziła z rąk do rąk, ale w środkowej jej części punktową zaliczkę uzyskała reprezentacja Belgii (13:16, 15:19). Polki nie zdołały odrobić strat. Bohaterką ostatnich akcji była Tea Radovic, która najpierw skutecznie zaatakowała, a po chwili zaskoczyła polskie siatkarki zagrywką (19:25).

Czwarta odsłona przyniosła sporo emocji. Gra początkowo toczyła się przy przewadze reprezentacji Belgii (6:9), w środkowej części seta gra się wyrównała, ale później Belgijki znów odskoczyły na kilka punktów (17:21). Polskie siatkarki ruszyły w pogoń, odrobiły straty, przegrały jednak rywalizację na przewagi

Polskie siatkarki z bilansem meczów 6–1 i 18 zdobytymi punktami zajęły pierwsze miejsce w grupie II. W Heraklionie na Krecie zanotowały następujące wyniki: 3:0 z Węgrami, 3:0 z Litwą, 2:3 z Bułgarią, 3:2 z Niemcami, 3:0 z Grecją, 3:1 z Turcją i 3:1 z Finlandią.

Decydująca faza turnieju jest rozgrywana w mieście Blaj w Rumunii. W pierwszym półfinale Bułgaria pokonała Włochy 3:2 (18:16 w tie-breaku). W tej sytuacji w wielkim finale Bułgaria zagra z Belgią, a polskie siatkarki będą rywalizowały o brązowy medal z reprezentacją Italii.

Polska – Belgia 1:3 (14:25, 25:23, 19:25, 24:26)

Polska: Maria Kaczmarzyk, Nadia Siuda, Natasza Ornoch, Maja Koput, Zofia Pinderska, Liliana Wójcik – Nicole Gucwa (libero) oraz Weronika Janusz, Wiktoria Szewczyk, Gabriela Robińska, Aleksandra Wika, Anna Dorywalska. Trener: Marcin Orlik.
Belgia: Tea Radovic, Janne Weyers, Liese Verhelst, Janne Deleu, Flore Maes, Auke Vanassche – Jasmine Debout (libero) oraz Lea Josevski, Kaat Peeters, Lune Hoste. Trener: Yorick Vande Velde.