Było już 0:2 i 11:16 w trzecim secie! Polscy siatkarze odwrócili losy meczu z Niemcami

Robert MurawskiSiatkówka
Polscy siatkarze wygrali z Niemcami 3:2 w meczu Memoriału Wagnera w Krakowie.

Reprezentacja Polski siatkarzy wygrała z Niemcami 3:2 w drugim meczu XXI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Gospodarze przegrywali już 0:2 i 11:16 w trzecim secie, przebudzili się jednak i odwrócili losy tego starcia. Ważną rolę odegrali zmiennicy – Tomasz Fornal, Łukasz Kaczmarek oraz Grzegorz Łomacz. Polacy odnieśli drugie zwycięstwo w tej imprezie. Turniej towarzyski rozgrywany w Tauron Arenie Kraków jest dla czterech reprezentacji ważnym testem przed igrzyskami olimpijskimi Paryż 2024.

Polacy rozpoczęli mecz w eksperymentalnym zestawieniu, zagrał m.in. Jakub Popiwczak, którego zabrakło w kadrze na igrzyska w Paryżu. Trener reprezentacji Niemiec Michał Winiarski wystawił natomiast najlepszy skład, z nieobecnym w pierwszym meczu George Grozerem na czele.

W pierwszych akcjach meczu Polacy uzyskali minimalną przewagę (4:2). Rywale szybko jednak wyrównali (5:5) i uzyskali inicjatywę (8:11). Niemcy byli skuteczniejsi w ataku, lepiej też prezentowali się w polu serwisowym i powiększyli zaliczkę (14:19). W końcówce utrzymali przewagę – Anton Brehme posłał asa na wagę piłki setowej (19:24), a Tobias Krick wywalczył brakujący punkt atakiem ze środka (20:25).

Na początku drugiej partii przewagę uzyskali Niemcy – gdy asa posłał Georg Grozer, było 1:4. W kolejnych akcjach utrzymywali różnicę, bo polscy siatkarze udane akcje przeplatali błędami (7:10). Po punktowym serwisie Lukasa Kampy gospodarze przegrywali 11:15, później 14:18, ale ruszyli do odrabiania strat. Nikola Grbić dokonał kilku zmian, a przy zagrywkach Mateusza Bieńka Polacy złapali kontakt (17:18), a później wyrównali 21:21. Kluczowe punkty padły jednak łupem rywali. Dwie ważne akcje skończył Tobias Brand (21:23), zepsuta zagrywka Polaków oznaczała piłkę setową, a szczelny niemiecki blok zamknął tę odsłonę (22:25).

Otwarcie trzeciego seta optymistyczne w wykonaniu reprezentacji Polski (7:5), ale przeciwnicy szybko odwrócili wynik (9:11), a później powiększyli zaliczkę (11:16). Gospodarze znów musieli gonić wynik i szybko odrobili straty po serii dobrych zagrywek Tomasza Fornala (16:16). Wyraźnie się przebudzili i po kolejnej serii punktów, tym razem przy zagrywkach Grzegorza Łomacza, uzyskali przewagę (23:18). Wygrali tę partię 25:19, a w ostatniej akcji Łukasz Kaczmarek zaatakował po bloku rywali.

Bardzo dobra końcówka trzeciej partii wyraźnie uskrzydliła Polaków, którzy na początku kolejnej odsłony złapali właściwy rytm i szybko odskoczyli rywalom (8:3). Grali skutecznie w ofensywie i na przestrzeni seta utrzymywali wyraźną przewagę (19:11). Niemcy długo sprawiali wrażenie przygaszonych, ale w pewnym momencie zerwali się do walki. Trzy asy posłał Moritz Karlitzek i goście złapali kontakt (20:19). Końcówka należała jednak do polskich siatkarzy, którzy po ataku Fornala wygrali 25:21.

Zwycięzcę meczu miał więc wyłonić tie-break. Lepiej rozpoczęli go Polacy, którzy po punktowym bloku mieli cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (8:4). W kolejnych akcjach utrzymywali przewagę (11:5). W końcówce goście zerwali się do walki, ale Mateusz Bieniek skutecznym atakiem wywalczył piłkę meczową (14:11). Niemcy obronili się w dwóch akcjach, ale punktowy blok Polaków zakończył spotkanie (15:12).

Skrót meczu Polska - Niemcy:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (15), Mateusz Bieniek (12), Aleksander Śliwka (11), Tomasz Fornal (11) – Polska; Georg Grozer (15), Anton Brehme (14), Tobias Brand (10) – Niemcy. Polacy dominowali w bloku (16–6), rywale lepiej punktowali zagrywką (4–9).

Polscy siatkarze występy w tegorocznej edycji Memoriału Wagnera rozpoczęli od zwycięstwa 3:0 w meczu z Egiptem. W drugim spotkaniu wygrali 3:2 z Niemcami, a na zakończenie turnieju zagrają w niedzielę z reprezentacją Słowenii.

Polska – Niemcy 3:2 (20:25, 22:25, 25:19, 25:21, 15:12)

Polska: Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Bartosz Kurek, Marcin Janusz – Jakub Popiwczak (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Tomasz Fornal, Paweł Zatorski (libero), Bartłomiej Bołądź. Trener: Nikola Grbić.
Niemcy: Moritz Reichert, Georg Grozer, Anton Brehme, Tobias Krick, Lukas Kampa, Tobias Brand – Julian Zenger (libero) oraz Ruben Schott, Lukas Maase, Moritz Karlitzek, Johanes Tille. Trener: Michał Winiarski.