Decydował tie-break! Siatkarska reprezentacja Polski przegrała walkę o medal

Robert MurawskiSiatkówka
Reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce w ME siatkarek U18.

Polskie siatkarki przegrały z reprezentacją Włoch 2:3 w meczu o trzecie miejsce mistrzostw Europy U18. W wielkim finale turnieju Bułgaria wygrała z Belgią 3:0.

Polki lepiej rozpoczęły to spotkanie (10:7) i wypracowaną na początku przewagę utrzymywały w dalszej części seta (19:14). Skutecznie prezentowały się w ataku, dokładały punkty blokiem i zagrywką, a w końcówce pewnie zmierzały po wygraną. Gabriela Robińska skutecznym atakiem wywalczyła piłkę setową, rywalki obroniły się w dwóch akcjach, ale Liliana Wójcik zamknęła tę partię atakiem po bloku (25:18).

W drugim secie, po dobrym otwarciu (3:0), Polki zanotowały słabszy fragment i rywalki uzyskały przewagę (5:9). Od tego momentu Włoszki nabrały wiatru w żagle i kontrolowały grę (16:12, 21:14). Polki ułatwiały zadanie przeciwniczkom, popełniając w całym secie aż 11 błędów własnych. Mocną bronią włoskich siatkarek był blok, którym to ustaliły wynik seta na 17:25.

Od początku trzeciej odsłony włoskie siatkarki nadawały ton wydarzeniom na boisku (1:4, 3:7). Po serii wygranych akcji uzyskały solidną zaliczkę (5:13), która wzrosła do dziesięciu oczek, gdy asem popisała się Ludovica Tosini (6:16). Wyraźną przewagę Włoszki utrzymywały w dalszej części seta, którego zakończyła skutecznym atakiem Martina Susio (16:25).

Polki wróciły do gry w czwartym secie. Po wyrównanym początku (8:8), w środkowej części odskoczyły rywalkom na pięć oczek – gdy Zofia Pinderska popisała się dwoma asami, było 16:11. Rywalki szybko zmniejszyły różnicę (16:15), ale reprezentantki Polski w końcówce odbudowały przewagę (22:17), a w ostatniej akcji Włoszki nie poradziły sobie z zagrywką Anny Dorywalskiej (25:20).

Brązowego medalistę ME U18 miał więc wyłonić tie-break. Początek decydującego seta przyniósł wyrównaną grę obu ekip. Przy zmianie stron, po skutecznym ataku Cateriny Peroni, minimalną przewagę miały Włoszki (7:8). Później nastąpił kluczowy fragment tej partii – seria wygranych akcji przez ekipę z Italii (7:12). Polki nie były już w stanie odrobić strat, a w ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakowała ze środka Veronica Quero (9:15).

Najwięcej punktów: Natasza Ornoch (17), Zofia Pinderska (12) – Polska; Ludovica Tosini (21), Veronica Quero (13), Caterina Peroni (12), Martina Susio (10) – Włochy. Siatkarki Italii były skuteczniejsze w ataku, lepiej punktowały blokiem (8–12), a Polki zagrywką (8–4); sporo błędów własnych (Polki – 39, Włoszki – 29).

Mistrzostwa Europy U18 siatkarek zostały rozegrane w dniach 1–13 lipca 2024 w Grecji i w Rumunii. Polskie siatkarki w fazie grupowej rywalizowały w Heraklionie na Krecie. Zajęły pierwsze miejsce w tabeli grupy II, notując następujące wyniki 3:0 z Węgrami, 3:0 z Litwą, 2:3 z Bułgarią, 3:2 z Niemcami, 3:0 z Grecją, 3:1 z Turcją i 3:1 z Finlandią. Decydujące mecze turnieju rozegrano w mieście Blaj w Rumunii. Biało-czerwone w półfinale przegrały z Belgią 1:3, a w meczu o brąz uległy reprezentacji Italii 2:3.

Polska – Włochy 2:3 (25:18, 17:25, 16:25, 25:20, 9:15)

Polska: Nadia Siuda, Natasza Ornoch, Maja Koput, Gabriela Robińska, Liliana Wójcik, Maria Kaczmarzyk – Nicole Gucwa (libero) oraz Wiktoria Szewczyk, Zofia Pinderska, Aleksandra Wika, Anna Dorywalska, Weronika Janusz, Daria Wieczorek. Trener: Marcin Orlik.
Włochy: Ludovica Tosini, Giorgia Sari, Caterina Peroni, Martina Susio, Veronica Quero, Giovanna Fratangelo – Carola Bonafede (libero) oraz Miranda Zanella, Asia Spaziano, Sofia Moroni. Trener: Michele Fanni.