Porażka polskich siatkarzy. Finał nie dla Biało-Czerwonych

Porażka polskich siatkarzy. Finał nie dla Biało-Czerwonych.

Reprezentacja Polski siatkarzy przegrała z Włochami 1:3 w półfinałowym meczu mistrzostw Europy do lat 22. Biało-Czerwoni byli o krok od doprowadzenia do tie-breaka, ale więcej zimnej krwi w końcówce czwartego seta okazali Włosi i to oni zagrają w finale europejskiego czempionatu.

Początek spotkania nie potoczył się po myśli Polaków. Podopieczni trenera Dariusza Luksa utrzymywali się w grze dzięki skutecznym atakom Tytusa Nowika czy Kamila Szymendery, ale również popełniali wiele błędów w serwisie nie zyskując przy tym punktów. Po drugiej stronie świetnie spisywał się Tommaso Barotto i to ostatecznie Włosi w same końcówce rozstrzygnęli losy premierowej partii.

Drugiego seta rozpoczęła taka sama szóstka po stronie Polaków, ale sytuacja się nie zmieniła. Włosi do świetnego serwisu dołożyli również wysoki i szczelny blok, co sprawiało, że Biało-Czerwoni mieli utrudnione zadanie. Znów świetnie spisywał się Barotto, a siatkę dwukrotnie zamurował Mattia Eccher. Wypracowana na początku przewaga Włochów procentowała do samego końca, gdy po raz kolejny podopieczni trenera Vincenzo Fanizzy triumfowali w tym meczu wygrywając seta do 16.

Polacy musieli nawiązać równą walkę jeśli chcieli utrzymać się w tym meczu i mimo kilku przestojów w grze ta sztuka się udała. Przewaga od stanu 16:11 zaczęła jednak topnieć, a Włosi postraszyli swojego rywala wychodząc na niewielkie prowadzenie. Ostatecznie więcej zimnej krwi okazali Polacy, a po zmianie w drugim secie w świetnym stylu ponownie zameldował się na parkiecie Radosław Puczkowski notując asa i cztery punkty w ataku. Biało-Czerwoni wygrali trzecią partię 26:24 i mogli jeszcze odwrócić losy tego spotkania.

Czwarta partia zupełnie nie potoczyła się po myśli Polaków. Mimo świetnej passy i skutecznej gry Nowika Biało-Czerwonym do doprowadzenia do tie-breaka nie wystarczyła nawet przewaga 21:15. Włosi w samej końcówce wrócili do gry i seryjnie zdobywanymi punktami doprowadzili do wyniku... 21:21. W końcówce obie ekipy wymieniały ciosy na przewagi, ale to znów włoska ekipa rozstrzygnęła ten fragment na swoją korzyść triumfując przy wyniku 24:26 i wygrywając cały mecz.

Rywalem Włochów w finale będzie lepszy zespół z drugiej pary półfinałowej Francja - Holandia.

Polska - Włochy 1:3 (21:25, 16:25, 26:24, 24:26)

Polska: Jakub Majchrzak, Kamil Szymendera, Kajetan Kubicki, Tytus Nowik. Piotr Śliwka, Jakub Nowak, Kuba Hawryluk (L) oraz  Maksym Kędzierski, Damian Biliński, Igor Zawadzki, Mateusz Kufka, Radosław Puczkowski.

Włochy: Mattia Eccher, Filippo Bartolucci, Alessandro Fanizza, Tommaso Barotto, Mattia Orioli, Riccardo Iervolino, Luca Loreti (L) oraz Matteo Staforini, Lorenzo Magliano, Federico Roberti.