Zaskakujący przebieg finału! Znamy zwycięzcę Wimbledonu 2024

Carlos Alcaraz pokonał Novaka Djokovica w finale Wimbledonu 2024! Hiszpan pokonał Serba w trzech setach i obronił tytuł wywalczony w poprzednim roku.

Serb walczył o ósmy triumf w Wimbledonie i wyrównanie rekordu należącego do Szwajcara Rogera Federera, a także wyśrubowanie do 25 własnego rekordu wielkoszlemowych zwycięstw wśród mężczyzn i samodzielne prowadzenie w klasyfikacji wszech czasów, bo 24 tytuły ma również najbardziej utytułowana wśród tenisistek Australijka Margaret Court.

Po drugiej stronie kortu stanął jednak tenisista, który jeszcze nigdy nie przegrał wielkoszlemowego finału i jest najmłodszym graczem w sięgającej 1968 roku erze open, który triumfował w Wielkim Szlemie na wszystkich trzech rodzajach nawierzchni.

Początek meczu był zaskakujący, bo już w pierwszym gemie Alcaraz przełamał Djokovica. I o ile ten gem był długi, bo trwał prawie kwadrans, to reszta seta minęła zaskakująco szybko. Po 40. minutach Hiszpan wygrał 6:2 i znacznie przybliżył się do końcowego zwycięstwa.

Drugi set rozpoczął się podobnie - od utraty serwisu przez Serba. - Nie jest sobą Djokovic w tym meczu - powiedzieli komentujący to spotkanie Marcin Muras i Dawid Olejniczak, kiedy chwilę później Alcaraz wygrał gema przy swoim serwisie.

Hiszpan kontynuował dobrą grę i wygrał kolejnego seta 6:2. Był już o krok od drugiego z rzędu tytułu na kortach Wimbledonu.

W trzecim secie Djokovic radził sobie lepiej, ale i tak w dziewiątym gemie dał się przełamać. Wydawało się, że za chwilę finał się zakończy, zwłaszcza że Hiszpan miał trzy piłki meczowe. Wtedy jednak zaczął popełniać proste błędy i dość niespodziewanie dał się przełamać.

O wszystkim zdecydował tie-break. W nim Alcaraz okazał się minimalnie lepszy. Wygrał 7-4 i mecz w trzech setach. Tym samym obronił tytuł wywalczony w zeszłym roku.

Wynik meczu:

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 3) - Novak Djokovic (Serbia, 2) 3:0 (6:2, 6:2, 7:6[4])